Święta Barbórka - na czym polega, jak się ją obchodzi?

Barbórka – na czym polega, jak się ją obchodzi?

-

Uroczystości rozpoczyna poranna msza święta, która odbywa się w kościele lub cechowni (część kopalni, w której mają miejsce zebrania górników przed lub po zjeździe pod ziemię). Uroczystości towarzyszy szczególnie czczona w tym dniu figura św. Barbary. Po zakończeniu części sakralnej orkiestra górnicza maszeruje przy dźwiękach swojego hymny przez osiedla zamieszkiwane przez górnicze rodziny. W podniosłej i radosnej atmosferze mijają kolejne familoki, czyli wielorodzinne budynki, w których mieszkają głównie górnicy i hutnicy. W towarzystwie dyrekcji i górników odbywają się liczne akademie. Świętowanie uświetniają także występy artystyczne, koncerty oraz bale dla górników i ich rodzin.

W tradycję tego święta wpisują się tzw. karczmy piwne i combry babskie.

Karczmy piwne organizowane są kilka dni przed dniem św. Barbary. Ich uczestnikami są górnicy, emerytowani górnicy, eksperci z wyższych uczelni górniczych oraz tamtejsi studenci, także pracownicy firm współpracujących z kopalniami. Ważne, że górników obowiązuje oficjalny strój – mundur górniczy. W przypadku jego niekompletnego doboru, np. źle dobranych skarpet, decyzją „Górniczego wysokiego prezydium” delikwent musi wypić kufel piwa z solą lub zostaje zakuty w dyby. Bezpośrednim organizatorem karczm piwnych jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa.

Karczmom piwnym towarzyszą pewne rytuały. Przybyli goście zasiadają przy dwóch stołach – przy jednym starsi (stare strzechy), przy drugim młodsi (młode strzechy). Uczestnicy dzielą się na tzw. tablice – lewą i prawą – a następnie współzawodniczą ze sobą w punktowanych rozgrywkach. Władzę nad tymi tablicami sprawują Kontrapunkty powołane przez specjalne Prezydium („Wysokie Prezydium w sprawach piwnych i nie tylko piwnych, nigdy nieomylne”).

Podczas Karczmy zebrani odśpiewują górniczy hymn, a także inne, górnicze pieśni i piosenki, przeplatane opowiadanymi dowcipami. Zasłużeni górnicy nagradzani są szpadami górniczymi. Biesiadnicy obdarowywani są śmiesznymi prezentami, które z przymrużeniem oka nawiązują do zabawnych zdarzeń, które wydarzyły się od ostatniej Karczmy.

Nowi adepci górnictwa przyjmowani są do zacnego grona starszych i składają uroczyste ślubowanie. Następnie ma miejsce „skok przez skórę” (trzymana przez dwóch górników-seniorów), a Lisa major (postać przebrana za św. Barbarę) uderza adepta szpadą w ramię i obleka górnika skórą.

Odpowiedzią na karczmy piwne są babskie combry. Imprezy, w których uczestniczą wyłącznie kobiety. Mężczyźni nie mają na nie prawa wstępu. Kobiety w przeciwieństwie do mężczyzn raczą się tego wieczoru winem. Z reguły babski comber przebiega pod wybranym hasłem, np. „Szpital na peryferiach” czy „Wioska indiańska”.

Czy uczestniczyliście kiedyś w górniczej Barbórce? Co spodobało Wam się najbardziej? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Joanna Nieć

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Biustonosz samonośny – czy to odpowiedni wybór dla każdej kobiety?

Biustonosz samonośny, znany również jako biustonosz bez ramiączek, to...

Jak odśnieżyć samochód?

Zima potrafi zaskoczyć nie tylko drogowców, ale też bardzo często kierowców. Odśnieżając samochód w grubej warstwy śniegu należy pamiętać o tym, że za niewłaściwie odśnieżone auto możemy zostać ukarani mandatem wysokości nawet 500 zł.

Zobacz też

Jak zrobić fale na długich włosach – Videoporada

Zbliża się wyjątkowa okazja, a ty nie masz pomysłu na fryzurę? Jeśli chcesz wyglądać elegancko, pięknie i zalotnie, a Twoje włosy są długie ta fryzura będzie idealna.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: