Okoliczności Jak zorganizować zawody sportowe?

Jak zorganizować zawody sportowe?

-

Pierwsza faza dotyczy przygotowań. Najpierw należy zacząć od wyznaczenia celu, określenia miejsca i terminy zawodów sportowych, przewidzenia ilości zawodników itd. Tym samym wyklaruje się plan kosztów i potencjalnych źródeł wpływów oraz profil całej imprezy. Kiedy ustalimy główne priorytety, konieczne jest powołanie komitetu organizacyjnego oraz menedżera zespołu, którzy zajmą się przygotowaniem szczegółowej strategii imprezy z uwzględnieniem harmonogramu realizacji poszczególnych zadań. Konieczne jest także sporządzenie regulaminu.

W kolejnym kroku należy złożyć odpowiedni wiosek do lokalnej administracji publicznej z prośbą o pozwolenie na organizację imprezy sportowej. Następnie należy kontrolować proces otrzymywania poszczególnych zezwoleń, co warunkuje współpracę z policją, strażą pożarną, czy pogotowiem ratunkowym. Kiedy już organizator otrzyma zgodę na przeprowadzenie imprezy, konieczne okaże się wystosowanie oferty sponsorskiej do poszczególnych sponsorów. Zarezerwuj obiekt, potrzebne sprzęty, wynajmij catering, potrzebę powyższych uwzględnij w ofercie sponsorskiej, podobnie jak cele i ideę zawodów sportowych. Zadbaj o dobre kontakty z mediami, które wypromują wydarzenie – w tym celu zorganizuj konferencję prasową. Przygotuj zgłoszenia dla zawodników, zaproś ich do udziału w zawodach sportowych. Zatrudnij konferansjera imprezy, opracuj plan zabezpieczenia przedsięwzięcia oraz scenariusz imprezy (a w razie nagłych wydarzeń – plan awaryjny). Nie zapomnij o sanitariacie oraz opracowaniu metody rejestracji zawodników i gości. Teraz możesz przejść do fazy drugiej – przeprowadzania imprezy.

Przed rozpoczęciem imprezy przeprowadź recepcję VIP-ów w miejscu rozpoczęcia zawodów. Przygotuj zespoły i zawodników do rozpoczęcia zawodów przez ogłoszenie stanu gotowości. Otwórz imprezę, a następnie przeprowadzaj ją wedle ustalonego wcześniej scenariusza. Po zakończeniu zawodów zadbaj o bezpieczne opuszczanie miejsca imprezy przez przybyłych. Zorganizuj podsumowującą konferencję prasową.

W fazie zakończenia zadbaj o likwidację i ewentualny zwrot sprzętu wykorzystanego podczas imprezy. Zorganizuj sprzątanie miejsca, w którym odbyły się zawody, łącznie z demontażem materiałów promocyjnych i wszelkich dekoracji. Nie zapomnij o formalnościach jak sporządzenie sprawozdań sportowych, finansowych i organizacyjnych. Sporządź także rozliczenie końcowe imprezy. Oprócz kwestii materialnych, zadbaj o dobrą ocenę efektywności zawodów oraz o dobry wizerunek organizatora. W tym celu możesz zorganizować uroczysty bankiet dla zwycięzców i głównych gości.

Czy bierzecie udział w zawodach sportowych? Jaki punkt programu podoba Wam się najbardziej? Wyraźcie opinię w komentarzu.

Joanna Nieć

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kto powinien płacić na randce?

Kiedyś było oczywiste, że to mężczyźni płacą na randce. Kultura ulega jednak nieustannym przeobrażeniom i obecnie nie ma już sztywnych reguł, które określałyby tę kwestię. Kto powinien płacić na randce, zależy od okoliczności.

Jak zainstalować czcionkę?

Wbrew pozorom system Microsoft Windows nie oferuje nieograniczonej liczby czcionek i gdy chcemy skorzystać z jakiejś wyjątkowej musimy ją zainstalować sami.

Zobacz też

Kurs pisania wniosków unijnych – czy warto?

Po wejściu Polski w struktury unijne otworzyły się przed naszym krajem nowe możliwości, związane z wykorzystywaniem funduszy europejskich. Tyle, że najpierw trzeba przygotować odpowiednią dokumentację, której przygotowanie nie jest możliwe bez posiadania odpowiedniej wiedzy. Obejmuje ona znajomość wytycznych, interpretacji i różnego rodzaju niuansów. W jej przyswojeniu pomagają firmy szkoleniowe oraz instytucje, które podjęły się zadania przeprowadzania kursów pisania wniosków unijnych

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: