Malownicze zdobienia, kolorowy papier, starannie kreślone litery…gwarantują sukces. Czasem rzeczywistość okazuje się brutalna, ale pojawienie się pod poduszką prezentu spoza listy zaproponowanej w liście można wytłumaczyć pomyłką świętego, który przecież dostarcza prezenty dla wszystkich dzieci:)

Tradycja pisania listów zawierających spis wymarzonych prezentów jest powszechnie znana i uwielbiana przez dzieci w Europie i Stanów Zjednoczonych. Większość z nich pozostawia swoje listy na parapecie, jednak istnieje możliwość wysłania ich do baśniowej krainy w Laponii, gdzie Święty Mikołaj wraz z elfami, czyta je wszystkie.

A oto adresy:

Santa Claus, Arctic Circle,
96930 ROVANIEMI
FINLAND

Julenissen’s Postkontor, Torget 4,
1440 DROBAK
NORWAY

Młodsze dzieci także mogą samodzielnie przygotować taki list, nawet jeśli nie potrafią pisać. Maluchy można zainspirować do namalowania lub narysowania tego, czego pragną najbardziej. Nawet jeśli z obrazka nie będzie można wiele odczytać, poproś dziecko, aby opisało ci jego treść i w ten sposób zdobędziesz pomysły na prezent. Własnoręcznie wykonana ilustracja dostarczy najmłodszym wiele radości i zadowolenia z wykonanej pracy, a Tobie ułatwi zakupy.

Uczniowie wykorzystają umiejętność kaligrafii, ale mogą poprosić rodzica o pomoc w czysto formalnych kwestiach. Dlatego:

1) wyjaśnij, że na początku korespondencji powinno znajdować się powitanie np. Drogi Święty Mikołaju;
2) w pierwszym akapicie warto umieścić adnotację o tym, że nadawca był grzeczny przez cały rok, mimo tego, że Mikołaj wie o tym doskonale?;
3) teraz kolej na przedstawienie prośby, nie należy zapomnieć o zwrocie grzecznościowym proszę. W pierwszej kolejności wymienia się to na czym zależy dziecku najbardziej;
4) miło jest wspomnieć o młodszym rodzeństwie lub innych członkach rodziny i ich potrzebach;
5) list kończy się podziękowaniem, pozdrowieniem i własnoręcznym podpisem.

Uwaga!

Warto pamiętać, iż każdy upominek, nawet taki, którego brak na liście z życzeniami, dostarczy wiele radości, jeśli będzie podarowany z miłością.

O co prosiliście świętego Mikołaja w listach? Czy często otrzymywaliście to, o czym marzyliście?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJazda na rolkach – zalety
Następny artykułJak zaaranżować wizytę Świętego Mikołaja?

Anita Szot – absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauczyciel przedszkolny. Autorka cyklu artykułów o tradycjach świąt polskich publikowanych na łamach skierowanego do irlandzkiej Polonii „Życia w Irlandii”. W serwisie Spec.pl publikuje autorskie zdjęcia.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moją pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc oraz związana z nimi kultura. Ciągle zgłębiam wiedzę dotyczącą polskich i zagranicznych tradycji. Różnorodność kultur na świecie, ich wytwory, obyczaje i zachowania są dla mnie niezmiernie ciekawe i inspirujące.  W moim polu zainteresowania szczególne miejsce zajmuje polska obrzędowość ludowa, dlatego zajmuje się pisaniem porad w dziale Okoliczności. Uwielbiam też orientalne klimaty przesycone głębokimi barwami i unoszącym się zapachem pikantnych przypraw.

Oprócz pisania, zajmuje się także pracą z dziećmi przedszkolnymi i staram się nieustannie wdrażać je w zachowań prokulturowe. Krzewienie rodzimej tradycji oraz życie w poszanowaniu odmienności kulturowej to główne cele, jakie przyświecają mojej pracy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here