Z reguły podstawowy pakiet ubezpieczenia assistance jest oferowany bezpłatnie jako dodatek przy zawieraniu ubezpieczeń OC oraz AC. Obejmuje on zazwyczaj tylko pokrycie kosztów naprawy na miejscu lub holowanie do najbliższego punktu serwisowego bądź do miejsca zamieszkania. Warto zastanowić się zatem nad wykupieniem rozszerzonego pakietu.

Do świadczeń najczęściej spotykanych przy ubezpieczeniu assistance należy zaliczyć:
– usługi doradcze – pozyskanie informacji o lokalizacji najbliższego serwisu czy o dalszym postępowaniu w razie wypadku;
– usługi serwisowe – holowanie pojazdu, naprawa na miejscu, otwarcie samochodu w przypadku zgubienia kluczyków lub zatrzaśnięcia zamku;
– usługi medyczne – leczenie poza granicami kraju, transport osoby poszkodowanej do kraju;
– inne – np. zapewnienie samochodu zastępczego, zapewnienie noclegu, przejazd innym środkiem lokomocji do wskazanego miejsca docelowego, sprowadzenie pojazdu do kraju, dostarczenie paliwa w razie jego wyczerpania na drodze.

Przed wybraniem ubezpieczenia assistance należy zapoznać się z różnymi ofertami dostępnymi na rynku ubezpieczeniowym. Należy dowiedzieć się, jaki jest zakres danego ubezpieczenia, z jakiej pomocy będzie można skorzystać w razie wypadku. Trzeba bardzo dokładnie przeczytać warunki zawieranej umowy i zwrócić uwagę zwłaszcza na wyłączenia zakładu ubezpieczeń, czyli sytuacje, w których nie przysługuje odszkodowanie.

Zaleca się ocenę danego ubezpieczenia zarówno pod kątem pomocy technicznej, jak i medycznej. Jeśli chodzi o świadczenia medyczne, firmy ubezpieczeniowe najczęściej zapewniają transport do szpitala lub miejsca zamieszkania oraz hospitalizację kierowcy lub pasażerów. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają w swojej ofercie zwrot kosztów na wypadek pobytu przez określoną ilość dni osób towarzyszących w hotelu oraz transportu zwłok we wskazane miejsce.

Obecnie na rynku działają firmy, które zajmują się wyłącznie ubezpieczeniami assistance. Dzielą one wówczas zakres takiego ubezpieczenia na poszczególne działy, m.in.: podróż, zdrowie, samochód, dom i rodzina. Przy wykupienie całego pakietu można się czuć bezpiecznie w każdej sytuacji, niezależnie od miejsca pobytu i nieszczęśliwego zdarzenia, które może mieć miejsce. Dlatego warto się poważnie zastanowić nad taką polisą. Podczas planowania podróży zagranicznej zaleca się sprawdzenie, czy ubezpieczenie assistance jest ważne także w kraju, do którego dana osoba się wybiera oraz w krajach, przez które ta osoba będzie przejeżdżać.

Dokonując wyboru ubezpieczenia assitance, należy dopasować zakres danego ubezpieczenia do swoich potrzeb. Ważna jest cena oferowanych usług, jednak dużo ważniejsza jest ich jakość. W celu wybrania najlepszej oferty warto skorzystać z porad znajomych lub posiłkować się rankingami towarzystw ubezpieczeniowych oferujących świadczenia w ramach ubezpieczenia assistance.

Czy posiadacie ubezpieczenie assitance? Z oferty jakiego ubezpieczyciela korzystacie? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDobrowolne ubezpieczenie emerytalne – komu przysługuje?
Następny artykułJak wybrać pośrednika ubezpieczeniowego?

Dariusz Wilk - ukończył finanse i rachunkowość w Uniwersytecie Ekonomicznym  w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania funduszami i projektami Unii Europejskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Do tej pory zdobyłem doświadczenie zawodowe, pracując w firmie ubezpieczeniowej oraz w firmie audytorskiej.

Oprócz tematyki ekonomicznej, zwłaszcza finansowej, moją pasją jest sport. W wolnych chwilach gram w siatkówkę oraz biegam. Ostatnio zainteresowałem się biegami długodystansowymi. Ukończyłem półmaraton i maraton w Poznaniu. W miarę możliwości staram się prowadzić aktywny tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here