Osoba ucząca się w na wyższej uczelni, która nie ukończyła 26 roku życia jest zgłaszana do ubezpieczenia przez rodziców lub opiekunów prawnych. Te same osoby mają obowiązek zgłoszenia swojego dziecka, jeśli posiada ono orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym wypadku wiek studenta nie ma znaczenia). Obowiązek ubezpieczenia studenta ma również jego małżonek, który oczywiście sam podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu (wiek studenta nie ma w tym wypadku znaczenia). Każda osoba ucząca się, która jest zatrudniona na umowę o pracę również korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego. W tej sytuacji studenta zgłasza pracodawca.

Student, który ukończył 26 rok życia i nie podlega żadnemu ubezpieczeniu jest zgłaszany do ubezpieczenia zdrowotnego przez swoją uczelnię. Zanim to jednak nastąpi student musi przedłożyć w dziekanacie odpowiednie dokumenty, które muszą zostać wysłane do ubezpieczenia zdrowotnego.

Najważniejszym dokumentem jest oczywiście ważny dowód osobisty. Na uczelnię należy również dostarczyć numer NIP, indeks z wpisem na obowiązujący rok akademicki oraz ważną legitymację studencką. Bardzo ważnym dokumentem jest druk wyrejestrowania z ubezpieczenia rodziców lub ewentualnego poprzedniego miejsca zatrudnienia (na druku ZUS). Jeżeli osoba ucząca się jest studentem studiów niestacjonarnych musi przedstawić również dowód opłaty za studia. Uczelnia może również zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego studenta, który nie ukończył 26 roku oraz ani on, ani jego rodzice nie podlegają żadnemu obowiązkowemu ubezpieczeniu. Są to jednak rzadkie przypadki.

Ubezpieczeniem zdrowotnym mogą zostać objęci również studenci nie będącymi obywatelami polskimi. Student z krajów UE lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) ma prawo do bezpłatnych świadczeń lekarskich udzielanych przez świadczeniodawców, którzy zawarli umowę z NFZ na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeżeli student nie posiada ubezpieczenia w swoim kraju, zgłaszany jest przez polską uczelnię i jest ubezpieczony na zasadach obowiązujących w naszym kraju. Student z kraju nie będącego w UE ani EFTA może sam, dobrowolnie ubezpieczyć się podpisując umowę z NFZ. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, posiadać status studenta i mieć ważny paszport.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zachować się na imprezie firmowej?
Następny artykułPomysły na drinki na imprezę

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here