Przykładowo jeżeli będziemy zatrudnieni na etacie, a dodatkowo mamy otwarty własny biznes, możemy wybrać dwie opcje. Jeżeli wynagrodzenie otrzymywane z umowy o pracę będzie mniejsze od kwoty minimalnego wynagrodzenia ustalonego w odrębnych przepisach musimy opłacać składkę na ubezpieczenie społeczne zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i własnej działalności gospodarczej. Podobnie sytuacja wygląda ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli natomiast wynagrodzenie z umowy o pracę jest większe od minimalnego wynagrodzenia składkę na ubezpieczenie społeczne możemy płacić tylko z tytułu umowy o pracę, ale składkę zdrowotną płacimy z obu tytułów.

Troszkę bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy równocześnie pracujemy na etat i umowę zlecenie. Jeżeli umowę zlecenie wykonujemy w tej samej firmie co umowę o pracę, wówczas oba wynagrodzenia są obciążone obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi. Jeżeli jednak umowę zlecenie wykonujemy dla innej firmy, niż ta u której mamy podpisaną umowę o pracę nie są odprowadzane za nas składki za ubezpieczenie społeczne z tytułu umowy zlecenie, jeśli jesteśmy ubezpieczeni z innego tytułu od podstawy wynoszącej minimum równowartości najniższego wynagrodzenia. W tym wypadku płacimy jednak za ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli nie jesteśmy ubezpieczeni z innego tytułu lub podstawa tego ubezpieczenia jest zbyt mała, całe nasze wynagrodzenie stanowi podstawę do naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne. W tej sytuacji z naszej pensji będzie również potrącona składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Prościej wygląda sytuacja gdy pracujemy na umowę o pracę i wykonujemy umowę o dzieło. Jeżeli umowę o dzieło wykonujemy w firmie, w której pracujemy jednocześnie na etat płacimy składki za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jeżeli umowę o dzieło wykonujemy w innej firmie, to uzyskanego wynagrodzenia nie płacimy żadnych składek.

Pracując na umowę o pracę w kilku firmach musimy mieć świadomość iż każda firma ma w tej sytuacji obowiązek płacić za nas ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, co oznacza, że z każdej pensji będą nam zabierane środki na opłacenie składek. Biorąc pod uwagę fakt iż w Polsce obowiązuje ograniczenie podstawy wymiaru emerytury do 250% może się zdarzyć iż w pewnym momencie (jeśli nasze wynagrodzenie osiągnie kwotę ograniczenia) obowiązek odprowadzenia składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe ustanie do końca roku, w którym to przekroczenie wystąpiło. Ten wyjątek nie dotyczy składek na ubezpieczenie zdrowotne, które odprowadzane będą od każdego wynagrodzenia.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle wynosi zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu?
Następny artykułNiedoczynność kory nadnerczy – leczenie

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here