Szczególny status polisy OC jest wiąże się faktem, że w niektórych przypadkach jest ona traktowana jako ubezpieczenia obowiązkowe. Grono osób zobowiązanych do ubezpieczenia ryzyk dotyczących odpowiedzialności cywilnej skupia posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników (patrz art. 1 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). Szczególny status wymienionych grup w kontekście ubezpieczenia obowiązkowego ma bezpośredni związek z wysokim współczynnikiem poważnych wypadków, które notuje się w przypadku ruchu drogowego oraz działalności rolnej.
Rok czy może krócej?
Jeżeli chodzi o kwestie dotyczące okresu ochrony w przypadku omawianych ubezpieczeń to warto tutaj wskazać rozdział drugi ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (od art. 23 do art. 43). Przede wszystkim wskazuje on, że umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12 miesięcy (z wyjątkiem umowy ubezpieczenia krótkoterminowego – patrz art. 26 oraz art. 27).
Wariant ubezpieczenia na okres krótszy niż rok znajduje zastosowanie między innymi w przypadkach:
– czasowej rejestracji pojazdu mechanicznego;
– rejestracji pojazdu mechanicznego za granicą;
– obrotu polegającego na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych;
– wykorzystania pojazdów historycznych.
Kluczowe znaczenie ma artykuł 28 tejże ustawy. Mianowicie stanowi on, że ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego przedłuża się na kolejny okres roczny, jeżeli jego właściciel nie złoży pisemnej deklaracji wypowiedzenia umowy. Taki dokument powinien zostać dostarczony zakładowi ubezpieczeniowemu najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu poprzedniej polisy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do automatycznego przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej nie dojdzie w przypadku, gdy ubezpieczający zaniedbuje obowiązek terminowej zapłaty składek z tytułu poprzedniej umowy (patrz art. 28 ust. 2 pkt. 2). Tym samym wraz z upływem terminu poprzedniej polisy ubezpieczyciel zostaje zwolniony z odpowiedzialności wobec niesolidnego klienta.
Od kiedy ochrona ubezpieczeniowa?
Aby poprawnie odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule należy odwołać się do artykułu 12 ustęp 2 ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym. Otóż wedle tego zapisu ochrona ubezpieczeniowa wynikająca z obowiązkowej polisy OC nie ustaje nawet w przypadku, gdy klient lekceważy obowiązek dokonania płatności w terminie wyznaczonym przez ubezpieczyciela. Nie oznacza to jednak, że nierzetelni posiadacze polisy OC mogą spać spokojnie. Zakład ubezpieczeniowy będzie bowiem dochodził roszczeń z tytułu zaległych składek przy pomocy upomnień, wezwań, a nawet egzekucji z majątku dłużnika. Ubezpieczyciel zostanie zwolniony z obowiązku ochrony kłopotliwego klienta dopiero po upływie terminu przewidzianego zawartą umową (patrz rozdział poprzedni). Można zatem stwierdzić, że praktyka zakładów ubezpieczeniowych, które oferują płatności w ratach jest nie tylko skuteczna marketingowo, ale i dość ryzykowna.
Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.