Kredyty Historia kredytowa

Historia kredytowa

-

Szczegółowe informacje…

Biuro Informacji Kredytowej działa na mocy artykułu 105 ustęp 4 ustawy Prawo Bankowe z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Gromadzi ono dane dotyczące zarówno osób fizycznych jak i prawnych poprzez bieżące monitowanie sposobu spłacania zobowiązań przez wszystkich klientów banków oraz SKOK-ów. Co istotne pozostałe instytucje udzielające kredytów (na przykład agencje pożyczkowe) nie dysponują dostępem do omawianego systemu wymiany danych. Dlatego też ich deklaracje na temat pożyczek bez weryfikacji w BIK należy traktować z przymrużeniem oka (ponieważ tak czy inaczej nie mogłyby jej dokonać).
Informacje gromadzone w ramach systemu informatycznego Biura Informacji Kredytowej dzielą się na trzy grupy:

– dane identyfikacyjne osoby fizycznej lub prawnej;

– wykaz bieżącego zadłużenia (aktualizowany przynajmniej raz na miesiąc);

– dokładne dane dotyczące konkretnych zobowiązań (data powstania oraz rodzaj długu, przewidywany okres spłaty, waluta i terminowość regulowania płatności ratalnych).

…oraz dyskrecja

Warto wiedzieć, że dane dotyczące kredytobiorcy trafiają do systemu informatycznego BIK po zaciągnięciu pierwszego zobowiązania w banku lub parabanku (SKOK-u). Jednakże już w chwili złożenia wniosku kredytowego potencjalny kredytodawca może dokonać sprawdzenia statusu danej osoby w bazie danych BIK. Jeżeli odnajdzie on dane świadczące o terminowej spłacie długu szanse na uzyskanie kolejnego kredytu mogą wzrosnąć. Dlatego też wymóg budowania solidnej historii kredytowej jest tak ważny.

Tym niemniej klient w każdym czasie może zażyczyć sobie, aby dane, które dotyczą terminowej spłaty jego poprzednich zobowiązań zostały usunięte z rejestru Biura Informacji Kredytowej (patrz art. 105a ust. 2 ustawy Prawo Bankowe). Wspomniany przywilej nie dotyczy jednak tych osób prywatnych i przedsiębiorstw, które popadły w zwłokę z tytułu kredytu. Innymi słowy niesolidni dłużnicy muszą przymusowo figurować w rejestrze przez pięć lat począwszy od dnia w którym bank powiadomił BIK o zagrożeniu ze strony danego dłużnika (nie ma możliwość wykreślenia wpisu po uregulowaniu stosownej płatności). Szczegółowe zapisy na ten temat znajdują się w art. 105a ust. 3 ustawy Prawo Bankowe.

Stanowi on, że na wykreślenie z bazy nie można liczyć gdy zwłoka w zakresie spełniania zobowiązań wobec banku lub SKOK-u przekroczyła 60 dni. Po upływie wspomnianego terminu dłużnik otrzymuje zawiadomienie, że jego dane zostaną przymusowo umieszczone w systemie informacyjnym BIK. Wedle przywołanego już art. 105a ust. 3 kredytodawca musi jednak odczekać kolejne 30 dni, aby przesłać monit do Biura Informacji Kredytowej.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Klasa integracyjny – zalety, wady

Rodzice dzieci sprawnych mają wiele obaw w związku z zapisaniem swojego dziecka do szkoły integracyjnej. Martwią się tym, jak dziecko poradzi sobie wśród rówieśników z deficytami rozwojowymi, czy poziom nauczania nie będzie zaniżać jego sprawności intelektualnej bądź czy dzieci niepełnosprawne nie będą faworyzowane przez nauczycieli.

Karp wigilijny – przepis

Choć zdarzają się współcześnie domy, gdzie podawany jest pstrąg lub łosoś, a nawet panga, to jednak nadal w przeważającej większości polskich domów na wigilijnym stole króluje karp. Podawany jest zwykle na kilka sposobów, począwszy od przygotowania go w galarecie, poprzez sałatkę zrobioną na jego bazie, skończywszy na – tradycyjnym – panierowanym i smażonym karpiu.

Zobacz też

Tort urodzinowy – przepis

Każdy lubi dostawać prezenty, zwłaszcza z okazji urodzin. Jeśli chcemy poczęstować naszych gości pysznym deserem, warto przygotować tort, najlepiej czekoladowy, bo taki lubią wszyscy.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: