Wielkanoc Jaki prezent na Wielkanoc?

Jaki prezent na Wielkanoc?

-

Wielkanocny zwyczaj dawanie sobie prezentów ma kilkaset lat. Zgodnie z tradycją w świąteczny poniedziałek odwiedzano znajomych i rodzinę. Wiązało się to z poczęstunkiem dla gości i daniem im czegoś do zjedzenia na drogę. Odwiedzający dostawali także mały podarunek. Zwyczaj ten wykorzystywali głównie biedniejsi mieszkańcy, którzy dzięki temu mieli okazję najeść się do syta. Gospodarze czekali na gości, bo tzw. włóczebnicy przynosili szczęście dla domu. Jeśli odwiedzający nie czuli się usatysfakcjonowani przyjęciem robili gospodarzom na złość.

Tradycyjne prezenty to także pisanki. Dawno je odwiedzanej rodzinie i znajomym. Pisanki służyły ponadto do uchronienia się przed poważnym oblaniem w lany poniedziałek. Malowane jajka wręczali również chrzestni rodzice swoim chrześniakom. Czerwone pisanki trafiały do chłopców, zielone do dziewczynek. Panny dawały pisanki swoim przyszłym mężom.

Dziś świąteczne prezenty przynosi wielkanocny zajączek. Nie jest to zwyczaj znany w całej Polsce, ale tylko w niektórych regionach. Zajączek, niczym św. Mikołaj, przynosi niespodzianki dla grzecznych dzieci. Prezenty ukryte są w koszyczkach, za firankami, pod łóżkami i w innych domowych zakamarkach. Chowanie prezentów odbywa się w Wielką Sobotę. Poszukiwani startują w niedzielny poranek. Wokół wielkanocnych drobiazgów nie ma takiego szumu jak choćby w przypadku Bożego Narodzenia. Prezenty są mniejsze. Dzieci obdarowujemy słodyczami, czekoladowymi barankami i zajączkami, a także wielkanocnymi ozdobami. Drobiazgi wręczamy również innym członkom rodziny. Naszych przyjaciół i znajomych możemy zaskoczyć, dając im jeszcze przed świętami specjalnie przygotowane na tę okazje pisanki. Miłym gestem będzie przyniesienie na świąteczne spotkanie mazurka albo baby wielkanocnej.

Do wielkanocnych prezentów i dużych niespodzianek dla naszej rodziny i przyjaciół, możemy zaliczyć kartki świąteczne. Coraz rzadziej wysyłamy sobie życzenia pocztą tradycyjną. Bardzo rzadko zdarza się to w przypadku Wielkanocy. Tym razem więc kupmy kilka kartek i wyślijmy do najbliższych.

Jak myślicie, co jest odpowiednim prezentem na Wielkanoc? Co Wy byście chcieli otrzymać z tej okazji?

Katarzyna Olchowska

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy istnieje instynkt macierzyński?

Wiele kobiet stawiających na karierę zawodową mówi, że nie mają instynktu macierzyńskiego, że nie czują tego czegoś, co skłoniłoby je do zostania matkami. I rzeczywiście - nie zachodząc w ciążę z własnego wyboru - nie czują się gorszymi żonami czy niepełnowartościowymi kobietami. Może po prostu nie wszystkim paniom, z fizycznego punktu widzenia mogącym zajść w ciążę, pisane jest posiadanie dzieci.

Jak się przyznać żonie do zdrady?

Jeżeli jesteś mężem, który zdradził żonę, z pewnością zmagasz się z dylematem, czy i w jaki sposób jej o tym powiedzieć. Przyznanie się do zdrady wymaga naprawdę wiele odwagi. Zanim więc szczerze porozmawiasz z żoną, powinieneś się do tego odpowiednio przygotować. Jak zatem przyznać się do zdrady?

Zobacz też

Masaż mauri – co to jest, na czym polega, opis

Masaż Mauri pochodzi z Polinezji, znany był też w Nowej Zelandii. Ze względu na to, że w Polinezji i Nowej Zelandii był nieco inaczej praktykowany, powstały dwie odmiany: masaż Ma-uri w Zelandii i masaż Lomi-lomi - Hawajski.

Waporyzacja maksimum korzyści „w chmurze”

Osoby, które wcześniej nie miały styczności z waporyzacją, przeważnie podchodzą do niej z pewną rezerwą. Najczęściej zastanawiają się tym,...

Bluza adidas Originals – modny, praktyczny i wygodny strój

Bawełniana bluza to doskonały wynalazek, jeżeli chodzi o garderobę. Doceniają ją zarówno Panie, jak i Panowie – szczególnie w...

Może Cię zainteresuje: