Dokumenty Umowa lojalnościowa - wzór

Umowa lojalnościowa – wzór

-

Umowa lojalnościowa jest umową, jaką może zawrzeć pracodawca z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe. Zgodnie z art. 103(4) § 1 Kodeksu pracy umowa lojalnościowa określa wzajemne prawa i obowiązki stron w związku z faktem, że pracownik zamierza podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Umowa powinna zostać zawarta w formie pisemnej.

W świetle § 1 wskazanego przepisu zawarcie umowy lojalnościowej wydaje się obligatoryjne, lecz z treści § 3 art. 103 (4) kodeksu pracy wynika, że zawarcie takiej umowy stanowi raczej uprawnienie stron – które w szczególności mają chronić interes pracodawcy w ten sposób, że umowa lojalnościowa zobowiąże pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W zamian za pozostanie w zatrudnieniu po zakończeniu szkolenia pracownik zyskuje uprawnienia fakultatywne związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych – zwłaszcza zaś urlopy szkoleniowe w wysokości wyższej niż ustawowe, zwolnienia z pracy. Niejednokrotnie pracodawca opłaca szkolenie pracownika – stąd też chciałby, aby inwestycja w kwalifikacje zawodowe podwładnego zwróciła się w przyszłości.

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Przysługujące pracownikowi uprawnienia nie są uzależnione ani od stażu pracy u danego pracodawcy, ani od spełnienia innych warunków. Pracownik, który nie wywiąże się z obowiązków nałożonych umową lojalnościową – zwłaszcza zaś wypowie stosunek pracy po zakończeniu szkolenia lub zaprzestanie bez żadnego powodu udziału w szkoleniu nie kończąc go – jest z mocy ustawy zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak robić dobre zdjęcia zimą?

Fotografowanie zimą to zajęcie dla prawdziwych twardzieli. Bieganie z aparatem przy minusowej temperaturze, to nie to samo, co fotografowanie w lecie. Tutaj bardzo ważny jest odpowiedni ubiór. Przy temperaturze oscylującej wokół zera nie ma to aż takiego znaczenia, jednak bieganie z całym fotograficznym ekwipunkiem, bez odpowiedniego stroju przy minus 20 nie potrwa zbyt długo, a dodatkowo odbierze nam całą radość fotografowania.

Power commander – co to, jak działa?

W ciągu ostatnich kilku lat rozpoczęło się upowszechnianie rozwiązań stosowanych w motocyklach torowych wśród cywilnych maszyn. Niektóre rozwiązanie wchodzą do użytku dodawane do standardowego rozwiązania przez samych producentów, niektóre natomiast stanowią akcesoryjne dodatki, które można dokupić do swojego motocykla i dopasować do swoich potrzeb. Jednym z takich dodatków jest moduł Power Commander.

Zobacz też

Technika zadań zleconych – co to jest, na czym polega?

Zadania zlecone to technika wykorzystywana w ramach metody on the job training, czyli szkolenia na stanowisku pracy. Zalety posługiwania się technikami tego typu są niewątpliwe, zwłaszcza w odniesieniu do umiejętności praktycznych pracowników. Zadania zlecone to rodzaj szkolenia indywidualnego. Stosować je można w dwójnasób. Po pierwsze, technika ta stanowi bardzo dobre narzędzie diagnozujące skuteczność teoretycznej części szkolenia.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: