Dokumenty Umowa lojalnościowa - wzór

Umowa lojalnościowa – wzór

-

Umowa lojalnościowa jest umową, jaką może zawrzeć pracodawca z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe. Zgodnie z art. 103(4) § 1 Kodeksu pracy umowa lojalnościowa określa wzajemne prawa i obowiązki stron w związku z faktem, że pracownik zamierza podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Umowa powinna zostać zawarta w formie pisemnej.

W świetle § 1 wskazanego przepisu zawarcie umowy lojalnościowej wydaje się obligatoryjne, lecz z treści § 3 art. 103 (4) kodeksu pracy wynika, że zawarcie takiej umowy stanowi raczej uprawnienie stron – które w szczególności mają chronić interes pracodawcy w ten sposób, że umowa lojalnościowa zobowiąże pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W zamian za pozostanie w zatrudnieniu po zakończeniu szkolenia pracownik zyskuje uprawnienia fakultatywne związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych – zwłaszcza zaś urlopy szkoleniowe w wysokości wyższej niż ustawowe, zwolnienia z pracy. Niejednokrotnie pracodawca opłaca szkolenie pracownika – stąd też chciałby, aby inwestycja w kwalifikacje zawodowe podwładnego zwróciła się w przyszłości.

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Przysługujące pracownikowi uprawnienia nie są uzależnione ani od stażu pracy u danego pracodawcy, ani od spełnienia innych warunków. Pracownik, który nie wywiąże się z obowiązków nałożonych umową lojalnościową – zwłaszcza zaś wypowie stosunek pracy po zakończeniu szkolenia lub zaprzestanie bez żadnego powodu udziału w szkoleniu nie kończąc go – jest z mocy ustawy zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wyleczyć katar u małego dziecka?

Dolegliwości i schorzenia, które nie stanowią zagrożenia dla dorosłych, często mogą być groźne dla dziecka. Dziecko nie jest w stanie samodzielnie obronić się przed chorobą, dlatego reagowanie w przypadku nawet zwykłego przeziębienia jest bardzo ważne. Rodzice powinni otoczyć malucha czujną opieką, aby móc w porę zauważyć zachodzące w jego organizmie zmiany.

Jakie biuro podróży wybrać?

Na polskim rynku działa ogromna ilość biur podróży. Chociaż oferty poszczególnych touroperatorów zdawać się mogą podobne, warto je szczegółowo przeanalizować, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Urlop jest przecież czasem relaksu i wypoczynku, więc ostatnia rzecz, jakiej wtedy potrzebujemy, to nerwy i stres związany z nienależytym wywiązaniem się biura ze swoich obowiązków.

Zobacz też

Lęk przed dentystą u dzieci – objawy, co robić?

Lęk przed wizytami u dentystów nazywany jest powszechnie odontofobią lub dentofobią. Odczuwanie lęku przed zabiegami stomatologicznymi jest zjawiskiem dość powszechnym, w szczególności u małych pacjentów.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: