Dokumenty Umowa partnerska - wzór

Umowa partnerska – wzór

-

Przez umowę partnerską można rozumieć wiele typów umów: od umowy o współpracy (umowie kształtowanej w oparciu o swobodę umów, nie uregulowaną wprost w przepisach prawa), umowy partnerskiej w znaczeniu umowy mającej na celu umożliwienie osobom zamierzającym pozostawać w stałym wspólnym pożyciu uregulowania ich sytuacji prawnej w zakresie stosunków osobistych i majątkowych, a także umowa zawierana przez podmiot publiczny oraz prywatną firmę (podmiot prywatny), której celem jest wspólna realizacja przedsięwzięcia oparta na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym – w myśl przepisów ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 powołanej ustawy, przez umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym należy rozumieć taką umowę, w której partner prywatny zobowiązuje się do realizacji określonego przedsięwzięcia za wynagrodzeniem oraz poniesienia w całości albo w części wydatków na jego realizację lub poniesienia ich przez osobę trzecią (np. bank), a podmiot publiczny zobowiązuje się do współdziałania w osiągnięciu celu przedsięwzięcia, w szczególności poprzez wniesienie wkładu własnego. Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym może przewidywać, że w celu jej wykonania podmiot publiczny i partner prywatny zawiążą spółkę kapitałową, spółkę komandytową lub komandytowo-akcyjną – wyłącznie dla realizacji określonego przedsięwzięcia.

Co ciekawe, zawarcie takiej umowy nie jest przypadkowe. Podmiot publiczny musi najpierw zamieścić ogłoszenie, informację o planowanym partnerstwie publiczno-prywatnym. W odpowiedzi na takie ogłoszenie podmioty prywatne składają oferty, które następnie podlegają ocenie – najkorzystniejsza oferta zostaje wybrana, co otwiera drogę do zawarcia umowy partnerskiej, czy raczej o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Poniżej przedstawiam jedynie zarys, szkic takiej umowy, która zgodnie z ustawą może dotyczyć przedsięwzięcia, rozumianego jako: budowę lub remont obiektu budowlanego, świadczenie usług, wykonanie dzieła, w szczególności wyposażenie składnika majątkowego w urządzenia podwyższające jego wartość lub użyteczność, lub  inne świadczenie – połączone z utrzymaniem lub zarządzaniem składnikiem majątkowym, który jest wykorzystywany do realizacji przedsięwzięcia publiczno-prywatnego lub jest z nim związany (art. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym). Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że niejednokrotnie środki na realizację przedsięwzięcia, projektu są pozyskiwane ze środków Unii Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Na czym polega terapia małżeńska po zdradzie?

Czasami zdrada bywa tak poważnym ciosem dla małżeństwa, że samo nie jest w stanie sobie z nim poradzić. Wtedy najlepsze wyjście to udanie się na terapię dla par. Na czym dokładnie polega taka forma terapii?

Sałatka z tortellini – przepis

Tortellini to nazwa tradycyjnych włoskich pierożków nadziewanych mięsem, serem, szpinakiem, grzybami czy szynką zwaną prosciutto. Włosi podają je polane pomidorowym sosem, jednak stanowią również główny składnik sałatek, podprawianych sosem na bazie majonezu, jogurtu lub śmietany.

Zobacz też

Jak zorganizować imprezę w stylu hiszpańskim?

Płomienne flamenco, corrida, hiszpańskie rytmy – nadchodzi hiszpańska fiesta! Impreza żywiołowa i niezwykle efektowna. Hiszpańskie stroje poruszą męskie serca, a muzyka porwie do tańca nawet najbardziej opornych. Latynoski wieczór czas zacząć! Ole!

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: