Dokumenty Umowa zamiany samochodu, nieruchomości - wzór

Umowa zamiany samochodu, nieruchomości – wzór

-

Umowa zmiany jest typem umowy nazwanej. Została opisana w Księdze III tytuł XII Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 603 k.c. przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Przedmiotem umowy mogą być zarówno rzeczy, jak i prawa majątkowe, co oznacza, że przedmiotem umowy mogą być także nieruchomości czy też spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Umowa zamiany jest bardzo zbliżona do umowy sprzedaży, w taki też sposób określone powinny zostać podstawowe obowiązki stron umowy zamiany – mówi o tym wprost art. 604 k.c., zgodnie z którym do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. W obrocie handlowym umowa zmiany jest określana jako umowa tzw. barterowa. Przepisy prawa nie przewidują szczególnej formy takiej umowy – chyba, że formę taką wskazują odrębne przepisy. Umowa zamiany nieruchomości czy też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego – pod rygorem nieważności. W przypadku różnicy wartości pomiędzy przedmiotami zamiany – jedna ze stron może zostać w umowie zobowiązana do dopłaty wartości rzeczy lub prawa na rzecz drugiej strony umowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak być dobrym ojcem?

Nikt nie rodzi się dobrym rodzicem. Uczymy się tego przez całe nasze życie, obserwując siebie i nasze dziecko, rozmawiając i budując więź opartą na miłości i zaufaniu. Z pewnością nie unikniemy kilku błędów, możemy jednak zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby sprostać swym rodzicielskim obowiązkom.

Czy przynależność do subkultury może być niebezpieczna?

Subkultura młodzieżowa jest określeniem grupy charakteryzującej się typowymi dla niej zasadami, normami, a także ubiorem. Istnieje mnóstwo subkultur, do których należą młodzi ludzie, między innymi emo, skate, goci, metalowcy, dresiarze, grunge, skinheadzi i wiele innych. Subkultury są silnie zakorzenione z powodu wypełniania potrzeby akceptacji.

Zobacz też

Jak fotografować wnętrza?

Fotografowanie wnętrz polega na pokazaniu pomieszczeń od jak najlepszej strony, dlatego przystępując do fotografowania, koniecznie włączmy wszystkie światła wewnątrz. Nada to pomieszczeniu odpowiedniego blasku. Nikt przecież nie chce oglądać ponurych pomieszczeń. Kolejną niezwykle istotną sprawą, jest optyczne powiększenie pomieszczenia, tak aby pokazać je większe niż jest w rzeczywistości.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: