Dokumenty Umowa ubezpieczenia - wzór

Umowa ubezpieczenia – wzór

-

Umowa ubezpieczenia została uregulowana w Kodeksie Cywilnym oraz w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w zakresie ubezpieczeń obowiązkowych – a to m.in. ubezpieczenia OC rolników, ubezpieczenia budynków rolniczych oraz ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zajmę się głownie ubezpieczeniami majątkowymi, których przedmiotem, zgodnie z art. 821 Kodeksu cywilnego, może być każdy interes majątkowy, który nie jest sprzeczny z prawem i daje się ocenić w pieniądzu. Popularnym interesem majątkowym związanym z określonym prawem do rzeczy (nieruchomości), które uprawnia do uzyskania statusu osoby ubezpieczonej jest po prostu własność (art. 140 k.c.).

Umowa ubezpieczenia dla swej ważności nie zawiera wymagań co do formy, lecz strony umowy mogą uznać – i w praktyce – uznają, że jedyną obowiązującą formą jest forma pisemna – dlatego też każda zmiana umowy, jej wypowiedzenie itp. muszą zostać dokonane w tej właśnie formie. Cechą charakterystyczną umowy ubezpieczenia jest to, że jedną ze stron umowy jest ubezpieczyciel, który może wykonywać działalność w formie spółki akcyjnej lub działające w formie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Umowa powinna zawsze określać formalny początek ubezpieczenia oraz okres, w którym będzie ona obowiązywać.

Praktyka obrotu wskazuje, że dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia jest polisa ubezpieczeniowa. Treść polisy zwykle zawiera podstawowe dane dotyczące ubezpieczenia, tj. podstawowych ryzyk objętych ubezpieczeniem, (w przypadku ubezpieczenia domu czy mieszkania takich jak: ogień, kradzież), wskazanie wysokości sum ubezpieczenia (limitów do których odpowiada zakład ubezpieczeń) oraz dane podmiotu ubezpieczonego i ubezpieczającego. Należy pamiętać, że  polisa nie jest warunkiem zawarcia umowy ubezpieczeniowej, ponieważ nie przewidują tego żadne przepisy – a zatem jej brak nie przesądza o niezawarciu umowy. Ponadto, do umów ubezpieczenia nie stosuje się indywidualnych umów, sporządzanych w poszczególnymi klientami, lecz Ogóle warunki ubezpieczenia – które można negocjować indywidualnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak nie demotywować pracowników?

Żeby odpowiedzieć na pytanie Jak nie demotywować pracowników?, dobrze zacząć od zdefiniowania pojęcia motywacji. Zrozumienie jej istoty pozwoli sprecyzować, jakie działania mogą przyczynić się do niezadowolenia pracowników, czyli do demotywowania. Najprościej można powiedzieć, że motywacja to taki stan człowieka, w którym chce on działać i zależy mu na efektach tej aktywności. Według teorii skierowanej na wyjaśnianie motywacji w odniesieniu do przedsiębiorstwa (Frederick Herzberg), to co wpływa na poziom zmotywowania pracownika, można podzielić na dwie grupy czynników. Są to czynniki zewnętrzne i wewnętrzne.

Deathspank – jak szybciej wbić level?

Przez większą część gry level naszego bohatera powinien rosnąć w miarę regularnie do momentu uzyskania levelu 17-18 (w zależności od ilości wykonanych misji pobocznych).

Zobacz też

Sałatka z kuskusem – przepisy

Kuskus to kaszka o milimetrowych granulkach rozpowszechniona w krajach arabskich, szczególnie w Maroku, Algierii, Tunezji i Libii. Do polskiej kuchni przywędrowała nie tylko dzięki coraz częstszym podróżom w tamte rejony świata, ale także za pośrednictwem kuchni francuskiej, posiadającej w swym menu wiele przepisów pochodzących z arabskich krajów.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: