Decydując się na wesele tematyczne, możemy posłużyć się kilkoma kryteriami. Jednym z nich jest wspólna pasja nowożeńców. Jeśli obydwoje studiowali iberystykę i poznali się na studiach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich wesele przerodziło się w prawdziwą hiszpańską fiestę. Jeśli poznali się podczas wakacji nad morzem, mogą to uczcić i zorganizować wesele pod hasłem „morskie impresje”.

Kolejnym kryterium może stać się charakter sali weselnej. Jeśli dom weselny stylizowany jest na średniowieczny zamek lub wesele odbywa się po prostu na zamku, urządźcie iście królewski wesele. Jeśli zdecydowaliście się na góralską karczmę, niech kultura i góralskie tradycje wyzierają z każdego zakamarka. Poszukiwania mogą także przebiegać w druga stronę. Jeśli naszym marzeniem jest wesele rodem z PRL-u, musimy znaleźć odpowiednie pomieszczenie, z pewnością strzałem w dziesiątkę będzie wynajęcie domu działkowca.

Inne ciekawe propozycje, to np.: wesele w Hollywoodzkim stylu, w Kraju Kwitnącej Wiśni, Chicago prohibicja czy wenecki karnawał.

Menu musi być dopełnieniem obowiązującego klimatu. Na weselu w stylu orientalnym nie może zabraknąć tradycyjnych potraw tureckich. Nie zapomnij, że oprócz muzyki „pod nóżkę” muszą pojawić się typowo arabskie brzmienia.

Kolejnym ważnym elementem organizacyjnym jest dekoracja sali. Jeśli nasze przyjęcie weselne przybierze postać hawajskiej imprezy, zadbaj o obficie występujące hawajskie, kwiaty i palemki. Każdego z gości możesz na wejściu uraczyć hawajskim naszyjnikiem wykonanym z kolorowych, sztucznych kwiatów.

Stylizacja i stroje młodej pary także powinny być zgodne z klimatem. Panna młoda będąca miłośniczką stylu retro, powinna ubrać niezbyt strojną sukienkę oraz kapelusik z woalką. Pan młody nie może zapomnieć o kamizelce i kaszkiecie.

Przerywniki-atrakcje także powinny łączyć się z całością. Jeśli dominuje Bollywood, zorganizuj tancerki, które dadzą profesjonalny pokaz tańca brzucha.

Wesela o powyższej tematyce są o wiele kosztowniejsze niż tradycyjne, a ich nienaganna organizacja jest możliwa praktycznie jedynie przy pomocy eksperta. Trzeba mieć także na uwadze, że sakrament małżeństwa zawierany w kościele nie zezwala na – ze względu na swoją rangę i powagę – „przebieranki”.

Wesele może mieć jednak delikatniejszy motyw przewodni, np. głównym elementem dekoracyjnym mogą być słoneczniki czy tulipany. Niby niewiele, ale pozwoli poczuć Wam, że to naprawdę Wasze i tylko Wasze święto.

Czy zdecydowalibyście się na wesele tematyczne? Jeśli tak, to jaki byłby motyw przewodni? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStanding party czyli przyjęcie na stojąco
Następny artykułJak zorganizować sylwestra dla dzieci?

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here