Dla dziewczyn szczególnie ważne są przesądy dotyczące stroju. Eleganckie buty na obcasie mogą być bardzo niewygodne. Zwyczaj nakazuje jednak nie zdejmować obuwia przez całą imprezę. Jeśli maturzystka nie posłucha przesądu, ma jej to przynieść pecha. Dobrze pamiętać o pastowaniu butów tylko w jedną stronę. Panowie nie mogą zdjąć krawatów, jeśli chcą pomyślnie zdać egzamin dojrzałości. W tym samym garniturze powinni pokazać się na studniówce i na maturze.

Dziewczyny powinny mieć na sobie czerwoną bieliznę i założyć podwiązkę na lewą nogę. Ze strony kolegów byłoby niekulturalne pytanie koleżanek o kolor bielizny. Tą samą, czerwoną bieliznę powinno się założyć również na maturę. Czerwona powinna być także nitka zawiązana przez kogoś znajomego na lewej ręce kobiety.

Znajomi powinni pożyczyć coś maturzystom, jeśli chcą okazać, że życzą im zdania egzaminów maturalnych. Może to być ozdoba garderoby, długopis lub każda inna rzecz. Pożyczony przedmiot ma, jak głosi przesąd, zapewnić powodzenie obdarowanej osobie. Ważne, że musi należeć do mądrej, bystrej i doświadczonej osoby. Savoir–vivre pozwala odmówić pożyczenia cennej dla właściciela rzeczy, ale wtedy właściciel powinien zaproponować inną.

Maturzystki, mające długie włosy, nie powinny ich obcinać aż do egzaminu dojrzałości. Skrócenie włosów ma gwarantować pecha. W nich ma się kryć siła umysłu. Pozbawienie się tej mocy to niestety oblana matura.

Dobrze, żeby panie zwracały uwagę na swoje rajstopy. Jeśli zobaczą oczko, mogą czuć się zaniepokojone. Przesąd głosi, że to przynosi nieszczęście. Nie należy głośno zwracać uwagi koleżance, którą spotka taki pech. Opowiadanie o oczku w rajstopach też byłoby nie na miejscu.

Powodzenie obydwu płciom ma zapewnić pomylenie jednego kroku, gdy będą tańczyć poloneza. Przesąd, dotyczący nóg maturzystów, będzie ich prześladował także po zakończeniu balu. Po studniówce powinni udać się w stronę najsłynniejszego w ich okolicach pomnika. Tam, skacząc na jednej nodze, muszą go okrążyć. Wykonuje się tyle okrążeń, ile chciałoby się uzyskać punktów na maturze.

Powodzenia!

Znacie jakieś inne zwyczaje studniówkowe? Wierzycie w przesądy związane z balem?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy wypada iść na studniówkę samemu?
Następny artykułJak wygląda studniówka?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here