Pierwszy ze znanych przepisów na nalewkę z pigwy wymaga przygotowania 1 litra 70% spirytusu i kilograma (lub więcej) owoców pigwy.

Owoce pigwy należy dokładnie wymyć, oczyścić z pestek i następnie rozdrobnić, ale nie na miazgę. Do zrobienia nalewki będzie potrzebny specjalnie przygotowany do tego celu gąsiorek. Wrzucamy do niego owoce, zalewamy je spirytusem. Tak napełniony gąsior należy umieścić na co najmniej 3 tygodnie w ciemnym miejscu. W tym czasie co jakiś czas, najlepiej raz dziennie, należy zamieszać delikatnie całością owoców, aby alkohol połączył się ze wszystkimi owocami.

Kiedy po 3 tygodniach zlejemy z gąsiora powstały napój należy go odpowiednio doprawić do smaku. W tym celu stosuje się cukrowy roztwór w proporcjach 1 kg cukru na 1 kg wody. Składniki te należy ze sobą połączyć w rondelku, ustawić na małym ogniu, chwilę podgrzewać. Następnie z wierzchu roztworu zebrać powstałą pianę i wytrącone zanieczyszczenia. W efekcie otrzymujemy cukrowy roztwór doskonale nadający się do słodzenia nalewki z pigwy. Wlewamy ją więc z powrotem do gąsiorka, do którego przelewamy nalewkę i ponownie umieszczamy gąsior w ciemnym miejscu, tym razem na kilka miesięcy.

Do wykonania nalewki z pigwy z miodem

Będzie potrzebne:
1,5 kg owoców pigwy,
1 l 70% spirytusu,
0,5 kg cukru,
0,5 l miodu lipowego,
0,7 l wody.

Podobnie jak we wcześniejszym przepisie, owoce pigwy należy dokładnie wymyć, oczyścić i rozdrobnić. Następnie z cukru i wody przygotowujemy cukrową zalewę, którą zalewamy owoce razem ze spirytusem, dodajemy miód lipowy, wszystko dokładnie mieszamy, umieszczamy w gąsiorze i odstawiamy na 2-3 miesiące w ciemne miejsce co kilka dni mieszając.

Znacie inne przepisy na nalewkę z pigwy? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSer żółty – przepisy
Następny artykułNalewki z winogron – przepisy

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here