Do samodzielnego przygotowania domowej nalewki z winogron

1 kg dojrzałych winogron,
około 3/4 l spirytusu,
1 kg cukru, 2 litry wody,
garść liści z wiśni.

Owoce należy dokładnie oczyścić, oderwać gałązki włożyć do dużego garnka. Dodać do nich cukier, wlać spirytus i wrzucić wymyte i osuszone liście z wiśni. Całość dokładnie wymieszać, zagotować, następnie odcedzić i odstawić do wystudzenia na kilka godzin. Tak przygotowany wywar należy dokładnie odcedzić z owocowych skórek i innych zanieczyszczeń. Najlepiej zrobić to przez ściereczkę z gazy. Uzyskany w ten sposób wywar można odstawić do przegryzienia lub podawać od razu.

Do przygotowania nalewki według nieco innego przepisu

Będzie potrzebne:
ponad 0,5 kg owoców,
cukier i spirytus w proporcjach litr alkoholu na każde 75 dag cukru.

Owoce należy najpierw dokładnie oczyścić, oderwać gałązki oraz szypułki i wsypać do wymytych i wyparzonych słojów. Owoce zalewać spirytusem, aby całkowicie je nim przykryć, słoiki szczelnie zakręcić i odstawić na kilka tygodni w ciemne miejsce.

Po tym czasie ze słoików zlać alkohol, owoce pozostawić w słoikach i zasypać je podanym w przepisie cukrem. Słoiki ponownie zakręcić, odstawić w ciemne i ciepłe miejsce, co kilka dni mocno nimi wstrząsać. Kiedy po kilku dniach cukier się rozpuści i przegryzie z owocami należy powstały z nich syrop odcedzić i przelać do odlanego wcześniej alkoholu. Ponownie pozostawić nalewkę w ciemnym miejscu i już po około miesiącu nadaje się ona do picia. Jednak w przypadku nalewek króluje zasada mówiąca, że im nalewka starsza tym lepsza, smaczniejsza i bardziej aromatyczna.

Do wykonania ostatniego, równie ciekawego przepisu na nalewkę z winogron

Będzie potrzebne:
0,5 kg ciemnych, dojrzałych winogron,
20 dag brązowego cukru,
1 litr wódki.

Winogrona należy wymyć, oczyścić z szypułek, zmiażdżyć tłuczkiem do ziemniaków, wrzucić do kilku dużych słoików i zasypać cukrem. Owoce odstawić na co najmniej jeden dzień. Po tym czasie zalać je alkoholem i tak przygotowane odstawić tym razem na co najmniej miesiąc. W tym czasie wstrząsać zawartością słoika co kilka dni. Powstały w słoikach napój należy odcedzić, przelać do butelek, szczelnie zamknąć i odstawić na kolejne kilka miesięcy.

Znacie inne nalewki z winogron? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNalewka z pigwy – przepis
Następny artykułPurée ziemniaczane – przepis

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here