Cóż to więc takiego jest „wino z ryżu”. To napój alkoholowy oparty na fermentacji ryżu, znany od wieków w tradycyjnej kuchni Chin i innych krajach azjatyckich. W zależności od pochodzenia geograficznego nosi różne nazwy, np. Shaoxing – w Chinach, Amazake – w Japonii, Brem – na Bali, Gamju w Korei itp.
Do czego używa się wina z ryżu w azjatyckiej kuchni? Na pewno do marynat, w których marynuje się mięso lub ryby, do zup ziołowych i owoców morza, do specjalnego dania zwanego Pijany Kurczak i oczywiście do picia.
Wino ryżowe jest najczęściej białe, lekko zabarwione od rodzynek lub karmelu.
Przygotowanie domowego wina z ryżu na 5 litrów (na dobry początek tyle wystarczy).
1 kg ryżu
4 litry i 350 ml wody
1 kg i 400 g cukru
25 g kwasku cytrynowego
25 dag rodzynek
2,5 g pożywki
drożdże winne
Tokay lub Sherry
Przegotować 3 litry i 750 ml wody, rozpuścić w niej 750 g cukru i kwasek cytrynowy. Ostudzić. Rodzynki przelać kilkakrotnie wrzątkiem, ryż kilkakrotnie opłukać z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Do butli wsypać ryż, zalać wodą z cukrem, dodać rodzynki, pożywkę rozpuszczoną w niewielkiej ilości chłodnej wody i matkę drożdżową przygotowaną wcześniej. Butlę zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną i odstawić. Po 7 – 9 dniach dodać ostudzony syrop składający się z 650 g cukru i 600 ml wody. Odstawić w ciepłe miejsce (powyżej 20 stopni C) na 6 tygodni. W trakcie 4 pierwszych tygodni mieszać dobrze całym baniakiem, dobrze potrząsając, by osiadły na dnie ryż mógł dobrze związać się z płynem. Rodzynki napęcznieją i będą pływać po powierzchni.
Po 6 tygodniach odciągnąć za pomocą gumowego wężyka płyn, uważając, by nie wciągnęły się mętne osady z dna. Ryż z rodzynkami odsączyć na sicie, nie naciskając na nie, by powoli z nich spłynęły resztki płynu, który dolać do pozostałej cieczy. Wino dosłodzić do smaku i przelać z powrotem do butli, zakorkować i odstawić na kolejne 6 tygodni. Po tym czasie wino zlać ponownie, odsączyć osad, odstawić na kolejne 6 tygodni i przelać ostrożnie do butelek za pomocą gumowego wężyka. Po tym czasie powinno zrobić się klarowne.
Jeśli w jakiejkolwiek potrawie występuje wino ryżowe, a nie mamy do niego dostępu, można zastąpić je białą, wytrawną cherry.
Próbowaliście kiedyś wina ryżowego? Jak Wam smakowało? Jakie wina najbardziej lubicie? Dajcie znać.