Do jej przygotowania

15 suszonych grzybów, najlepsze będą prawdziwki, podgrzybki, ewentualnie kozaki,
porcja włoszczyzny, takiej jak do rosołu,
duża cebula,
łyżka masła,
1/2 łyżki mąki,
kilki kropel octu winnego,
sól, pieprz.

Uwaga!

Jeśli nie mamy czasu, możemy ugotować zupę na bulionie z kostki – grzyby są tak aromatyczne, że nie będzie czuć różnicy, jednak zupa nie będzie miała wtedy żadnych wartości dla organizmu – jedynie walory smakowe.

Gotowanie zupy zaczynamy od przygotowania grzybów – myjemy je w zimnej wodzie, zalewamy 2 litrami wody i gotujemy pół godziny. Po upływie tego czasu dodajemy przygotowaną, tzn. obraną, oczyszczoną włoszczyznę (albo wrzucamy kostkę rosołową). Gotujemy, aż wszystkie składniki, zwłaszcza grzyby, zmiękną. Kiedy będą miękkie wyjmujemy je z zupy i kroimy na małe kawałki, a zupę klarujemy (bulionu z kostki nie trzeba). Wkładamy pokrojone kawałki grzybów z powrotem do zupy, dodajemy masło, mąkę, ocet winny, mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem.

Podawać możemy z grzankami, z makaronem, z jajkiem. Zupa możemy długo przechowywać, jest postna, więc nic się w niej nie zepsuje, a jeśli mamy ochotę zjeść inną jej wersję – poza zabieleniem śmietaną, możemy podgotować w niej kilka plastrów wędzonego boczku.

Przepis na potrawę ze zdjęcia – blog kulinarny Kuchnia Ireny i Andrzeja:

Zupa grzybowa z kaszą gryczaną

Do przygotowania zupy grzybowej będziemy potrzebować:

150 g grzybów świeżych lub 20 g suszonych
50 g kaszy gryczanej
4 łyżki oleju
40 g cebulki
2 ząbki czosnku
1 łyżka przyprawy do zup
50 ml śmietany (najlepiej kwaśnej)
natka pietruszki
sól
ocet
pieprz
listki laurowe

Zabieramy się do pracy. Rozpcozynamy od posiekania cebuli i czosnku. Grzyby kroimy w platerki, kaszę przelewamy wodą (aby ją umyć). W garnku rozgrzewamy olej i smażymy nanim grzyby z czosnkiem.

Bazę zupy doprawamy przyprawą warzywną i małą ilością soli. Do naszej mieszanki wrzucamy kaszę, liść laurowy. Następnie zalewamy wodą.

Gotujemy na bardzo małym ogniu.

Ostatnim krokiem w przyrządzaniu zupy jest dolanie do niej śmietany zmieszanej z odrobinką mąki i doprawienie jej octem i natką pietruszki.

Znacie inny przepis na grzybową? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSaxe Coburg – przepis
Następny artykułJak sformatować dysk?

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here