Wówczas nie można tego zrobić będąc zalogowanym do systemu i trzeba posłużyć się jedną z dostępnych metod. Poniżej znajdziecie porady, jak sformatować partycję systemową (tę na której znajduje się Windows) przy użyciu płyty instalacyjnej oraz zwykłą partycję dysku. Warto pamiętać, że format dysku powoduje usunięcie z niego wszystkich danych, dlatego przed rozpoczęciem formatowania należy wykonać kopię zapasową plików, kopiując je na płyty CD, DVD lub przenosząc na partycję, której nie chcemy formatować w pierwszej kolejności.

Formatowanie dysku/partycji, na której nie znajduje się system operacyjny

1. Po uruchomieniu komputera i systemu należy wejść w Mój komputer, a następnie wybrać dysk/partycję (bez systemu Windows), który chcemy sformatować, klikając na niego prawym przyciskiem mysz, a następnie wybierając opcję „Formatuj”. Jeszcze raz przypominamy o wcześniejszym skopiowaniu wszystkich ważnych danych z tego dysku (partycji), gdyż po jego formacie wszystko zostanie usunięte.

Format dysku

2. Teraz w oknie, które się pojawiło należy wybrać „Rozpocznij”, a wówczas zacznie się proces formatowania dysku, który w zależności od zaznaczenia opcji „Szybkie formatowanie” (czyli wymazania plików z dysku) bądź nie, powinien potrwać od kilkudziesięciu sekund do kilku minut.

Formatowanie dysku, dysk lokalny

3. Czynność zostanie zakończona wyświetleniem komunikatu, powiadamiającego użytkownika o udanym sformatowaniu dysku.

Formatowanie partycji z systemem np. Windows XP i instalacja świeżej kopii systemu

1. Jeżeli chcemy sformatować dysk i zainstalować świeżą kopię systemu np. Windows XP, to można to zrobić szybko przed właściwą instalacją. W tym celu w napędzie należy umieścić płytę z Windows XP i włączyć ponownie komputer. Wówczas powinno nastąpić uruchomienie instalatora z płyty. Jeśli tak się nie dzieje to należy wejść w ustawienia BIOS, wciskając przycisk Delete zaraz po włączeniu komputera i odnaleźć opcję „First Boot Device”, w której jako pierwsze uruchamiające się narzędzie należy wybrać właśnie CD-ROM. Następnie zapisujemy ustawienia i uruchamiamy ponownie komputer.

2. Teraz we wskazanym miejscu naciskamy dowolny klawisz, który spowoduje rozruch systemu, gdzie po załadowaniu plików, wciskamy przycisk Enter, a następnie po zapoznaniu się z licencją oprogramowania, klikamy F8 w celu zaakceptowania jej warunków.

3. W kolejnym oknie wybieramy partycję, na której znajdowała się poprzednia wersja systemu i którą chcemy sformatować, przed instalacją świeżej kopii. W większości przypadków ta partycja to C:\. Zaznaczając ją postępujemy według zaleceń i wciskamy Enter. W kolejnym oknie można wybrać metodę formatowania partycji, a także jej tempo. Warto wybrać szybkie formatowanie i przy tym pozostawić poprzedni system plików, a następnie ponownie kliknąć Enter.

4. Wówczas rozpocznie się formatowanie partycji, a następnie kontynuacja instalacji systemu Windows XP. Dalsze jej etapy znajdziecie tutaj (podlinkować do porady o instalacji Windows XP.)

Uwaga!

Opisana metoda działa także z płytami instalacyjnymi innych wersji sytemu operacyjnego Windows. Dlatego jeśli chcesz zainstalować np. Windows 7 i przed tym sformatować dysk na którym znajduje się np. Windows XP czy Vista, to wystarczy umieścić płytę z systemem w napędzie, a następnie zastosować się do powyższych porad.

Jak często musicie formatować dysk? Z jakich pomocy wtedy korzystacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBożonarodzeniowa zupa grzybowa – przepis
Następny artykułKarp – przepisy

Janusz Suwaj - z wykształcenia filolog angielski, z zamiłowania pasjonat konsol i starych gier. Współtwórca serwisu emulatory.info. Współpracował z wydawnictwem CD-Action. Jak przystało na nauczyciela w sposób przejrzysty i zrozumiały przeprowadza naszych użytkowników przez zawiły świat nowoczesnych technologii.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moje zainteresowania związane z komputerami i Internetem są bardzo rozległe i obejmują nie tylko sprzęt czy programy, ale również gry, zwłaszcza te starsze. Posiadam także sporą wiedzę o konsolach, zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych, ponieważ od lat są moją pasją. Przez kilka lat współtworzyłem jeden z największych serwisów o starych grach na konsole i komputery, gdzie wielokrotnie udzielałem porad na forum zrzeszającym kilka tysięcy użytkowników. Potem aktywnie działałem na portalach związanych z emulacją i retro grami. Z czasem moja pasja objęła również komputery (przede wszystkim programy) oraz sieć i tak to trwa do dziś.

W wolnych chwilach przeglądam Internet w poszukiwaniu ciekawych wiadomości z Polski i ze świata, a także uprawiam sport. Dalej zdarza mi się pisywać wieczorami różne poradniki czy recenzje gier, z których część można znaleźć w różnych serwisach w Internecie, a część czeka na swój czas na dysku mojego komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here