Wieczerza wigilijna, której tradycja jest tak mocno zakorzeniona w naszej kulturze, kojarzy się przede wszystkim z ucztowaniem w gronie rodzinnym. Łamanie się opłatkiem, wspólne wspominanie dawnych lat, śpiewanie kolęd – to wszystko jeszcze do niedawna zarezerwowane było dla sfery prywatnej każdego z nas. W dzisiejszych czasach coraz więcej firm organizuje dla swoich pracowników spotkania bożonarodzeniowe.

Jest kilka kwestii, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli decydujesz się na zorganizowanie spotkania wigilijnego w pracy. Informację o wydarzeniu, pracownicy mogą przyjąć jako miłą zachętę od szefa, ale równie dobrze możesz zostać posądzony o wyłudzenie dodatkowych godzin na załatwianie spraw związanych z firmą.

Atmosfera i charakter firmowej Wigilii zależy od takich czynników jak wielkość firmy, ilość zatrudnionych osób i relacji personalnych zarówno pomiędzy współpracownikami, jak i z przełożonymi.

Planowanie spotkania świątecznego rozpocznij od wyboru miejsca. Jeśli możesz przeznaczyć na ten cel większą sumę, zarezerwuj salę w eleganckiej restauracji. Jest to komfortowa opcja, ponieważ Ty będziesz musiał tylko podać liczbę gości i wybrać menu. Zorganizowanie imprezy w miejscu pracy będzie bardziej czasochłonne i przysporzy wiele dodatkowych obowiązków. Pamiętaj, aby w porządkowanie sali, ustawianie i dekorowanie stołów nie angażować pracowników, gdyż to oni będą gośćmi.

Zastanów się także nad godziną Wigilii. Jeśli zorganizujesz ją wieczorem, po pracy, licz się z tym, że nie będzie wszystkich pracowników, jednak z drugiej strony, przyjęcie będzie mieć bardziej kameralny charakter, ponieważ przyjdą tylko ci, którzy będą mieli ochotę uczestniczenia w tym wydarzeniu.

Kiedy ustalisz już miejsce i czas przyjęcia, z dużym wyprzedzeniem, poinformuj wszystkich pracowników. Pamiętaj o wszystkich podwładnych. Poproś o potwierdzenie obecności i elegancki strój.

Ustal wspólnie z pracownikami, czy będziecie dzielić się opłatkiem, czy Ty jako ich szef, złożysz zbiorcze życzenia i wręczysz drobne upominki, np. bony na zakupy. Są to ważne kwestie, które trzeba wcześniej określić, by nie doszło do krępujących sytuacji. Jeśli dobrze dogadujesz się ze swoim zespołem, opłatek będzie mile widziany. Jeśli jednak relacje nie układają się najlepiej, wtedy łamanie się chlebem i składanie życzeń byłoby groteskowe i naciągane, zwłaszcza, że zwyczaj ten jest zarezerwowany raczej dla grona najbliższych osób.

Analiza poszczególnych etapów przygotowań pozwoli Ci profesjonalnie zorganizować Wigilię w pracy.

Uwaga!

Pamiętaj, aby nie poruszać spraw związanych z pracą. Wspólne świętowanie przy stole w gronie współpracowników, pozwoli na poznanie ich od strony prywatnej i z pewnością zapewni miłą atmosfery w firmie.

Czy w Waszej pracy jest zwyczaj obchodzenia wigilii? Kto jest odpowiedzialny za jej organizację? Jak wygląda takie spotkanie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSałatka bożonarodzeniowa – przepis
Następny artykułZabawy na Halloween dla dzieci

Anita Szot – absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauczyciel przedszkolny. Autorka cyklu artykułów o tradycjach świąt polskich publikowanych na łamach skierowanego do irlandzkiej Polonii „Życia w Irlandii”. W serwisie Spec.pl publikuje autorskie zdjęcia.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moją pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc oraz związana z nimi kultura. Ciągle zgłębiam wiedzę dotyczącą polskich i zagranicznych tradycji. Różnorodność kultur na świecie, ich wytwory, obyczaje i zachowania są dla mnie niezmiernie ciekawe i inspirujące.  W moim polu zainteresowania szczególne miejsce zajmuje polska obrzędowość ludowa, dlatego zajmuje się pisaniem porad w dziale Okoliczności. Uwielbiam też orientalne klimaty przesycone głębokimi barwami i unoszącym się zapachem pikantnych przypraw.

Oprócz pisania, zajmuje się także pracą z dziećmi przedszkolnymi i staram się nieustannie wdrażać je w zachowań prokulturowe. Krzewienie rodzimej tradycji oraz życie w poszanowaniu odmienności kulturowej to główne cele, jakie przyświecają mojej pracy.

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here