Dobór metody leczenia i środka oraz sposób jego dawkowania zależą od:
– stopnia zaawansowania choroby
– kondycji pacjenta
– doświadczeń własnych lekarza oraz posiadanej przez niego wiedzy na temat leczenia boreliozy – z tego właśnie powodu najlepiej jest podjąć terapię u lekarza specjalizującego się w zwalczaniu tej choroby.
W leczeniu boreliozy stosuje się trwającą wiele tygodni lub miesięcy antybiotykoterapię (im choroba później wykryta, tym przeważnie dłużej będzie trwać jej leczenie). W zależności od stopnia zaawansowania choroby i współistniejących chorób leczenie wygląda następująco:
Borelioza wczesna – stosowane są silne antybiotyki, najczęściej z grupy tetracyklin lub makrolidów plus metronidazol lub tinidazol (leki o właściwościach bakterio- i pierwotniakobójczych).
Borelioza przewlekła – podaje się przez kilka tygodni antybiotyki (doustnie lub dożylnie) – głównie cefalosporyny i penicyliny. Antybiotyki są wymieniane co kilka tygodni (choroba wykazuje mniej więcej miesięczny cykl i fakt ten wykorzystuje się przy planowaniu długości kuracji poszczególnymi lekami).
Leczenie z różną szybkością przynosi pozytywne efekty. Borelioza zaawansowana w części przypadków wymaga nawet wieloletniego leczenia. Po odstawieniu leków (również po długim ich stosowaniu) u części leczonych osób utrzymują się objawy choroby – zjawisko to nazywane jest zespołem poboreliozowym (choć część lekarzy uważa, że to nawrót choroby).
Metodami naturalnymi nie da się wyleczyć boreliozy – mogą one za to bardzo dobrze wspomagać farmakoterapię, aktywizując układ odpornościowy do walki z bakteriami wywołującymi chorobę.
Wspomagająco będą działać: czosnek (pod każdą postacią, a szczególnie surowy), preparaty zwierające Vilcacorę, oregano, jeżówkę purpurową. Ich przyjmowanie trzeba jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym podstawową terapię.
Z powodu tego, że boreliozę zwalcza się antybiotykami, a kuracja nimi trwa długo, do leczenia włącza się:
– probiotyki
– witaminy i minerały
– leki przeciwgrzybiczne – w przypadku zakażenia tymi patogenami
suplementy diety działające bakteriobójczo i ochronnie na wątrobę oraz nerki: preparaty z żurawiną (ochrona dróg moczowych), ostropestem plamistym (ochrona wątroby).
Czy zetknęliście się kiedyś z osobą chorującą na boleriozę? Jak wyglądała jej terapia?