Szacuje się, że ponad 90% osób zarażonych HCV nie ma pojęcia, że nosi w sobie wirusa. Najczęściej dowiaduje się o tym podczas badań krwi lub kiedy trafia do lekarza z zaawansowaną chorobą wątroby.

Wirus HCV (hepatitis C virus) szerzy się przez krew i uszkodzenia skóry oraz śluzówki. Zarazić się można podczas pobytu w szpitalu, u fryzjera, w salonie tatuażu – zawsze w sytuacjach, w których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek i kontaktu z zakażonymi przedmiotami lub narzędziami. Do zainfekowania może dojść nawet podczas używania szczoteczki do zębów, z której wcześniej korzystała osoba zarażona. Nie można za to zarazić się przez używanie sztućców czy korzystając z tej samej toalety.

Choroba przez wiele lat niepostrzeżenie niszczy wątrobę. Ofiarami wirusa padają hepatocyty – komórki tworzące wątrobę. Upośledzone zostaje funkcjonowanie tego narządu i zmienia się jego struktura.

Atak wirusa daje szereg niespecyficznych oznak chorobowych, które mogą być fałszywie klasyfikowane jako grypa czy reumatyzm. Mniej więcej jedna trzecia chorych uskarża się na osłabienie, bóle w stawach i mięśniach, nudności, ogólnie złe samopoczucie, trudności z koncentracją lub spadki nastroju. Objawem, który występuje tylko u części zarażonych jest zażółcenie skóry. W ostrym przebiegu HCV stosuje się obowiązkową hospitalizację. U części chorych po fazie ostrej choroba może wstąpić w fazę przewlekłą.
W miarę rozwoju schorzenia, po wielu latach, wskutek uszkodzenia wątroby u chorych można zaobserwować: świąd skóry, znużenie, utratę apetytu, ciemne zabarwienie moczu, wybroczyny i krwawienia.

Ciężkie uszkodzenie wątroby skutkuje powstaniem:
– nadciśnienia wrotnego ze wszystkimi jego konsekwencjami żylnymi
– encefalopatii wątrobowej – wskutek zaburzeń w pracy wątroby nie dochodzi do usuwania produktów przemian azotowych; ich wysokie stężenie we krwi prowadzi do zatrucia mózgu
– marskości wątroby
– nowotworu złośliwego.

leczenie HCV sposobysxc.hu

W podstawowym schemacie leczenia zapalenia wątroby typu C stosowane są leki:
– eliminujące wirusa z organizmu
– poprawiające funkcjonowanie wątroby
– aktywizujące układ odpornościowy
– zapobiegające rozwojowi marskości wątroby i raka.

Uwaga!

Nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki na HCV – m.in. dlatego, że wirus jest wyjątkowo zmienny. Obecnie znanych jest 6 jego typów. Szybko mutujący patogen w obrębie każdego typu może wytworzyć szereg podtypów.

Czy Wy lub Wasi bliscy cierpiecie na zapalenie wątroby typu C? Jak wygląda terapia?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przygotować dom na przyjście dziecka?
Następny artykułUleganie dzieciom

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here