Do głównych przygotowań należy wybór miejsca dla noworodka. Być może przyda się odnowienie pokoju. Maluszkowi trzeba ustawić pierwszy ważny mebel – łóżeczko. Powinno być solidnie wykonane, ze szczebelkami oraz regulowaną wysokością. Jeśli pożyczamy łóżeczko, warto jest kupić nowy materac. Będziemy mieć pewność, że jest czysty. Łóżeczko wyposażamy w lekką kołderką lub kocyk, dwa komplety poszewek oraz ochraniacz. Ochraniacz zapewnia izolację maluszka od bodźców zewnętrznych, a u starszego dziecka chroni główkę przed uderzeniem w szczebelki łóżeczka. Noworodka można zawinąć w rożek, ale pamiętajmy, żeby nie używać poduszki.

Miejsce dla dziecka warto jest zaopatrzyć w lampkę nocną (słabe światło nie rozbudzi szkraba, gdy będziemy do niego wstawać) oraz w fotel do karmienia zapewniający mamie wygodną pozycję. Przyda się również szafka, komoda lub szafa, gdzie umieścimy wszystkie rzeczy maluszka.

Ubranka dla maluszka trzeba przygotować rozważnie. Rzeczy z falbankami, zatrzaskami czy innymi ozdobami może wyglądają ładnie, ale są niestety niepraktyczne. Mogą uwierać delikatne ciało noworodka, sprawiając mu duży dyskomfort. Najlepiej żeby ubranka wykonane były z bawełny i pamiętajmy, żeby wszystkie wyprać w proszku dla niemowląt, a następnie dokładnie wyprasować. Ciuszki możemy oczywiście pożyczyć, ponieważ dziecko i tak szybko z nich wyrośnie. Na początek wystarczy kilka par (w rozmiarze 56-62) kaftaników, body, pajacyków i śpioszków. Dobrze jest, gdy te ostatnie rozpinane są od dołu – ułatwi to zmianę pieluszki. Przydadzą się również bawełniane czapeczki, jedna cieplejsza na spacery, skarpetki, rękawiczki „niedrapki” , a także kombinezon/ śpiworek lub koc do wózka.

Wózek i fotelik samochodowy to kolejne sprzęty dla maluszka. Wózek musi być głęboki, warto pamiętać o zakupie parasolki chroniącej przed słońcem. Fotelik dla noworodka zapewnia mu pozycję półleżącą, a w domu świetnie sprawdzi się w roli bujaczka i leżaczka.

Kolejnym ważnym zakupem dla noworodka jest wanienka i stojak do niej. Wanienka powinna być jak największa – wtedy wystarczy na dłużej powinna też mieć wmontowany termometr. Jeśli nie posiada termometru, można zakupić go osobno. Pamiętajmy również o zaopatrzeniu się w ręczniki dla dziecka. Praktyczne są specjalne okrycia kąpielowe z kapturkiem okrywającym mokrą główkę maluszka.

Nie zapominajmy również o pieluszkach w najmniejszym rozmiarze, chusteczkach nawilżających niezbędnych przy zmianie pieluszki, a także o pieluszkach tetrowych (będą często używane do wycierania buźki dziecka, do wykładania na dnie wanienki podczas kąpieli czy też do ułożenia na wadze w przychodni).

Istotną sprawą jest także wybór kosmetyków dla noworodka. Ogólnie rzecz ujmując – im mniej tym lepiej. Można wprowadzać je do użytku stopniowo, obserwując reakcje na dziecięcej skórze. Zwróćmy uwagę na oznaczenia, na możliwość używania produktów od pierwszych dni życia dziecka. Z pewnością przyda się żel lub mydło do mycia, oliwka bądź mleczko do ciała oraz krem przeciw odparzeniom.

Wśród akcesoriów powinny się znaleźć:

– szczoteczka do włosów,
– nożyczki do obcinania malutkich paznokci,
– spirytus 70% do przemywania pępka lub specjalnie przeznaczony do tego płyn (warto poradzić się położnej środowiskowej przychodzącej po porodzie z wizytą do domu),
– sól fizjologiczna w pojedynczych ampułkach do przemywania oczu dziecka,
– płatki kosmetyczne,
– termometr elektroniczny,
– aspirator do oczyszczania nosa.

Przygotowując się do przyjścia maluszka na świat, powinniśmy zakupić również butelkę w najmniejszym rozmiarze. Przyda się ona nawet wtedy, jeśli przyszła mama planuje karmienie piersią. Butelka posłuży do przechowania odciągniętego pokarmu lub podania wody bądź przyrządzonej herbatki. W przypadku karmienia sztucznego potrzebnych będzie więcej butelek (dwie lub trzy). Z pewnością przyda się szczotka do mycia niemowlęcych butelek.

Rozważyć można również zakup laktatora. Wystarczy najprostszy, w przypadku karmienia naturalnego świetnie sprawdzi się, gdy mama będzie chciała odciągnąć pokarm oraz w sytuacji tzw. „nawału pokarmu”.

Uwaga!

Oprócz zakupów przygotowania do powitania noworodka na świecie obejmują również wiele kwestii do przemyślenia i zorganizowania: być może udział w zajęciach szkoły rodzenia, wybór szpitala, spakowanie torby oraz przejazd do szpitala. Aby zapewnić spokój rodzącej warto zająć się wszystkim, gdy jest na to czas. Tylko wcześniej przygotowani skupimy się w pełni na nowo narodzonym maleństwie zamiast biegać w tym czasie na zakupy.

Zwlekacie z przygotowaniami do samego końca czy już się za nie zabraliście?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak postępować z lunatykiem?
Następny artykułWirusowe zapalenie wątroby typu C – przebieg choroby

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here