Choć sama beza jest już świetnym deserem uświetniającym towarzyskie spotkanie, w ciągu wieków przybyło przepisów łączących jej kruchość i delikatność z kremową konsystencją różnych mas oraz ze smakiem owoców. Takim przykładem jest ciasto – pleśniak z chrupiącą bezową warstwą, bezowy tort zwany tortem Pawłowej, czy bezowe rolady zwijane z bitą śmietaną.

Pieczenie bezików – małych bezowych ciasteczek – można zaplanować wtedy, kiedy przygotowujemy ciasta wymagające dużej ilości żółtek i w ten sposób wykorzystać zostające białka.

Do wykonania sporej ilości bez będzie potrzebne:

4 schodzone białka
szczypta soli
300 g cukru

Nagrzać piekarnik do 140 stopni C. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. Następnie dodać stopniowo cukier, aż piana będzie gęsta i sztywna. Masę wykładać na blachę wyłożona papierem do pieczenia za pomocą szprycy z dużym otworem lub specjalnego rękawa do wyciskania kremów, robiąc między białymi kleksami nieduże odstępy. Piec w nagrzanym piekarniku: większe ok. 40 minut, mniejsze – ok. 30 minut.

Bezy są ciastkami wymagającymi wprawy i dlatego nie należy zniechęcać się pierwszymi nieudanymi próbami. Jedną ze wskazówek, dzięki którym przygotowywanie bezowych słodkości ma stać się sukcesem, jest pozostawienie ich po upieczeniu w gorącym, ale już wyłączonym piekarniku. Inną radą jest suszenie bez przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.

Z białek ubitych z cukrem można wykonać także podstawę do bezowego tortu zwanego tortem Pawłowej. Piecze się ją tak samo jak małe bezy, a następnie dekoruje bitą śmietaną i truskawkami.

Do najbardziej znanych, obok tortu Pawłowej, bezowych deserów należą także:

– tort mokka – bezowe blaty przekładane kawowym kremem,
– torcik japoński – bezowe blaty z dodatkiem zmielonych uprażonych orzechów laskowych, przekładane czekoladowym kremem,
– tort hiszpański – blaty bezowe przekładane bitą śmietaną z dodatkiem konfitur.

Beza może być także świetnym uzupełnieniem kruchych ciast z owocami. W tym celu należy ubić 4 białka z 100 g drobnego cukru i rozłożyć na jabłkach, gruszkach, brzoskwiniach czy śliwkach i piec wszystko 45-50 minut. Po upieczeniu wyłączyć piekarnik i zostawić w nim ciasto przez 15-20 minut. Beza powinna być krucha, podpieczona w górnej warstwie na jasnobrązowy kolor i biała w środku.

Znacie inny przepis na bezę? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPlacki z cukinii – przepis
Następny artykułZupa borowikowa – przepis

Agnieszka Pietnoczka - od dwóch lat prowadzi blog kulinarny DOMOWE GOTOWANIE, na którym zamieszcza przepisy oraz zdjęcia wykonywanych przez siebie potraw. Nie ukrywa, że jej specjalnością są wypieki. Jak sama pisze, stworzyła swój blog dla "początkujących domowych kucharzy i poszukiwaczy nowych smaków". Jest specjalistą działu Kulinaria serwisu SPEC.PL, który wzbogaca nie tylko w swoje przepisy, ale również w autorskie zdjęcia.

Zobacz stronę naszego specjalisty:

- Domowe gotowanie

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuje od lat. Jak większość z nas zaczynałam pomagając mamie w przygotowaniu obiadu. Pod jej okiem obierałam ziemniaki, doprawiałam surówki, ucierałam ciasta i kremy. W końcu nadszedł czas pełnej samodzielności i niezależności w wyborze niedzielnego menu czy kulinarnych eksperymentów.

Swoich najbliższych raczę w domu zapachem piekącego się pieczywa i ciasta, gotującej się zupy, duszącego się w aromatycznych przyprawach mięsa i świeżo pokrojonych ziół. Z przyjemnością obserwuję wzrost ich apetytów na widok cieszących oko potraw. Z satysfakcją nakładam dokładki i odbieram puste już talerze. 

Co daje mi upieczenie chleba, upichcenie rosołu, usmażenie kurczaka z warzywami po tajsku czy wykonanie muffinek? Niesamowitą przyjemność z obserwacji przemiany poszczególnych składników o różnych smakach, konsystencji i pochodzeniu w brzmiące jednym tonem danie. Poczucie siły i umiejętności własnych rąk: ugniatających, lepiących, czujących drobiny soli, gładkość schłodzonego francuskiego ciasta, wilgoć śmietany i tłustość masła w kruchym spodzie, ulotność tortowej mąki i chropowatość skórki razowca. 

Z pasją przygotowuję nowe potrawy wyszukując ciekawe przepisy, czytając przeróżne fora, kupując kolejne kucharskie książki czy podglądając na YouTube podobnych do mnie amatorów dobrego jedzenia. Kiedy wchodzę do kuchni odbywam kulinarną wycieczkę dookoła świata, o której marzę od lat. Foccacia, won ton, chlebek naan, curry, banana bread, tarta i pizza to tylko niektóre z najsmaczniejszych przystanków owej - realizowanej na razie tylko w domu - podróży. Dzięki zdjęciom i kulinarnemu blogowi mogę utrwalić spędzoną w kuchni chwilę i wracać do opublikowanych przepisów na niemożliwych do zgubienia stronach wirtualnego notatnika. 

Przede mną jeszcze tyle do ugotowania, tyle do upieczenia, dodania i wymieszania. Mam nadzieję, że wszystkiego zdążę spróbować:)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here