Ciąża Cesarskie cięcie na życzenie - wady, zalety

Cesarskie cięcie na życzenie – wady, zalety

-

Przebieg cięcia cesarskiego z wyboru jest taki sam jak przy cesarkach zaplanowanych ze wskazań medycznych. Przede wszystkim wcześniej ustalany jest dzień przeprowadzenia zabiegu. Zapewnia to ciężarnej komfort i możliwość spokojnego przygotowania. Powodem większego wyciszenia jest w pewnością świadomość uniknięcia ogromu bólu porodowego, o którym się mówi, czyta i słucha. Opowieści z sal porodowych i zasłyszane historie nieraz „mrożą krew w żyłach”! Jest to główne źródło wzrastającej liczby cesarek na życzenie. Kobiety wolą zapłacić, mieć rozcięty brzuch i założone szwy niż przeżywać horror na porodówce.

Innym faktem przemawiającym za cięciem cesarskim z wyboru jest krótki czas trwania operacji. Zarówno matka, jak i dziecko nie są zmęczeni wieloma godzinami rodzenia, co wpływa na ich samopoczucie i kondycję. Przede wszystkim maleństwo rodzi się bardziej wypoczęte, bez deformacji główki czy zwichniętego barku. Cesarka nie upływa również negatywnie na krocze młodej mamy. Nie ma potrzeby nacinania, a pochwa pozostaje w stanie nienaruszonym, co niewątpliwie przyczyni się do osiągania większej satysfakcji seksualnej.

Mimo wielu zalet cięcia z wyboru, wskazać można również liczne wady. Przede wszystkim należy pamiętać, że każde cięcie cesarskie jest poważną operacją. Przecinane są powłoki brzuszne i macica. Wszystkie zabiegi niosą ze sobą ryzyko powikłań. Defektem kosmetycznym pozostaje blizna pooperacyjna wykluczająca liczne ciąże oraz zajście w następną ciążę przez co najmniej najbliższy rok. Byłoby to związane z niebezpieczeństwem pęknięcia macicy.

Cesarka na życzenie przyczynia się ponadto do ominięcia wielu pozytywnych przeżyć i wspomnień, między innymi położenia maluszka na brzuchu mamy bezpośrednio po narodzinach. Ze znacznym opóźnieniem dochodzi również do pierwszego karmienia piersią. W większości placówek przy przeprowadzanym cięciu nie może być obecny tata dziecka. Nie będzie miał on sposobności, aby przeciąć pępowinę.

A w jaki sposób Wy rodziłyście lub zamierzacie rodzić? Dlaczego? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Na temat okresu i możliwości zajścia w ciążę podczas jego trwania krążą różne opinie. Dzieje się tak dlatego, że ciało kobiety i jego funkcjonowanie stwarza wiele nieodgadnionych sytuacji, a mnóstwo pytań pozostaje bez jednoznacznych odpowiedzi. Należy zaznaczyć, że każde ciało jest inne i inaczej funkcjonuje.

Ubezpieczenie samochodu

W Polsce pojazd musi zostać ubezpieczony w dniu jego rejestracji lub - w przypadku poruszania się po Polsce pojazdem niezarejestrowanym - ubezpieczenie musi zostać wykupione przed wyjechaniem nim na drogi.

Zobacz też

Opłacalność fundacji

Decyzja o założeniu fundacji powinna być wcześniej przemyślana przez wszystkie strony zaangażowane w proces jej tworzenia. Tym bardziej, że likwidacja tego podmiotu jest trudniejsza niż np. stowarzyszenia. Nie zmienia to jednak faktu, że po spełnieniu kilku przesłanek przedsięwzięcie to może zakończyć się sukcesem.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: