I okres porodu polega na rozwieraniu się szyjki macicy. Osiągnięcie pełnego rozwarcia, czyli dziesięciu centymetrów stwarza warunki do wydostania się dziecka na zewnątrz. Ten okres porodu jest najdłuższy, zazwyczaj okupiony wieloma godzinami bolesnych skurczy. U niektórych kobiet rozwieranie zachodzi dość szybko, u innych bardzo opornie. Niektóre panie mają to szczęście, że początkowe skurcze są łagodne, umożliwiające nawet zasypianie, u innych ból jest niemożliwy do wytrzymania. W I okresie porodu ogólnie można mówić o trzech kolejnych fazach:

– faza wczesna (do 3 cm rozwarcia). Faza ta zapoczątkowuje poród. Krwista wydzielinaoznacza skracanie się szyjki, pojawiają się bóle podbrzusza, krzyża, odejście wód płodowych, wypadnięcie czopu śluzowego.

– faza aktywna (od 3 do 7 cm rozwarcia). Zazwyczaj nie trwa już tak długo jak poprzednia, niestety skurcze są jeszcze bardziej bolesne, dłuższe i częstsze. W tej fazie pojawia się tzw. „kryzys siódmego centymetra”, gdy kobieta jest wymęczona skurczami i bólem. Często towarzyszy temu zniecierpliwienie, uczucie jakby poród miał się nigdy nie skończyć, a nawet chęć pójścia do domu. Najczęściej jest to sygnałem, że dziecko już niedługo zawita na świecie. Niestety kobietę czeka jeszcze wciąż dużo pracy i ogromny wysiłek…

– faza przejściowa (od 7 do 10 cm). Choć to trudne do wyobrażenia skurcze jeszcze bardziej przybierają na sile. Co więcej – czas trwania skurczów niemal zrównuje się z okresami pomiędzy nimi!

Wraz z osiągnięciem 10-centymetrowego rozwarcia następuje II okres porodu. Szczególnego znaczenia nabiera tutaj współpraca z położną, która mówi kobiecie kiedy ma przeć. Zazwyczaj parcie nie trwa długo i kończy się urodzeniem dziecka. III okres porodu jest już tylko urodzeniem łożyska.

W razie jakichkolwiek komplikacji zagrażających zdrowiu matki lub dziecka, w trakcie porodu naturalnego lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Dzieje się tak między innymi w sytuacji braku postępu porodu lub zaniku tętna u dziecka. Gdy nie ma chwili do stracenia cesarskie cięcie przeprowadza się pod narkozą lub w znieczuleniu podpajęczynówkowym, gdy tego czasu jest więcej. Cesarka jest zawsze zabiegiem operacyjnym.

Macie jakieś obawy przed porodem? Jakie? Podzielcie się nimi lub – jeśli jesteście już po – podtrzymajcie na duchu przyszłe Mamy 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przygotować się do porodu?
Następny artykułCesarskie cięcie na życzenie – wady, zalety

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here