Objawy psychozy poporodowej mogą się ujawnić w ciągu pierwszych 3 miesięcy od narodzin dziecka. Zwykle objawiają się w ciągu pierwszych dwóch do czterech tygodni po porodzie, ale mogą także wystąpić nawet po kilku tygodniach. Objawy psychozy poporodowej zwykle pojawiają się nagle, w 80% przypadków psychoza występuje od 3 do 14 dni po okresie wolnym od objawów.

Niektóre pacjentki mają typowe objawy manii, takie jak euforia, nadmierna aktywność, zmniejszenie wymogu snu, nadmierna gadatliwość, gonitwa myśli, zwiększona towarzyskość, brak samokontroli, drażliwość, skłonność do przemocy i urojenia np. treści religijnej. Wszystkie te symptomy są poważniejsze niż w wielu odmianach manii, osoba chora mówi chaotycznie i ze skrajną ekscytacją. U innych pacjentek występuje ciężka depresja z urojeniami, niemota, stupor czyli osłupienie, przejściowe wahania w hipomanii i omamy słuchowe. Halucynacje te mogą polegać na tym, że matka „słyszy głosy”, które każą jej zabić dziecko lub popełnić samobójstwo. Zdarza się, że niektóre matki przechodzą od manii do stanu depresji (lub odwrotnie).

Jak w przypadku innych zaburzeń psychicznych, wiele osób niechętnie przyjmuje do wiadomości możliwość wystąpienia problemu. Wiele matek cierpi więc w samotności nie chcąc podjąć dobrowolnego leczenia. Leczenie psychozy poporodowej jest jednak najskuteczniejsze, gdy rozpocznie się jak najwcześniej. Nieleczona psychoza poporodowa może trwać wiele miesięcy, ale za pomocą nowoczesnej terapii zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku tygodni. Członkowie rodziny powinni wspierać matki i zwierzyć się personelowi medycznemu jeśli podejrzewają u nich ten poważny stan. Badania wykazują, że matki cierpiące na psychozę poporodową w 5% przypadków popełniają samobójstwo, a 4% zabijają własne dziecko.

Uwaga!

Psychoza poporodowa może być leczona przez połączenie antypsychotycznego leczenia farmakologicznego i intensywnych sesji psychoterapeutycznych. Leki neuroleptyczne powinny być stosowane z ostrożnością ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych działań niepożądanych jak złośliwy zespół neuroleptyczny. (za British Journal of Psychiatry 155: 849-852).

Podejrzewacie u siebie albo u kogoś ze swoich bliskich psychozę poporodową? Szukaliście pomocy? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŻyczenia na Dzień Matki – jak je złożyć?
Następny artykułDzień ojca – wierszyki SMS

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here