Sterydy anaboliczne przyjmują różne postaci, np. kapsułek, zastrzyków dożylnych lub tabletek. Stosowanie trwa od 6 do 12 tygodni i jest zależne od ich rodzaju. Początkowo zażywa się małe ilości, następnie stopniowo zwiększa się dawki.

Zażywanie sterydów anabolicznych jest zabronione sportowcom, ponieważ niektóre ich odmiany są szkodliwe dla organizmu, niektóre mogą nawet zabić – wszystko zależne jest od tego, jakie sterydy anaboliczne się stosuje, w jakich dawkach i z jaką częstotliwością. Gdy zażywana są nadmierne ilości sterydów anabolicznych, mogą wystąpić zmiany skórne, takie jak powiększenie porów lub problemy z trądzikiem. Skutkiem ubocznym, który jest ciężki do zwalczenia, może być występowanie cech męskich u kobiet – owłosienia na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, pośladkach. U kobiet zwiększa się również ryzyko zachorowań na raka piersi i jajników oraz bezpłodności.

Sterydy anaboliczne mogą również doprowadzić do przyspieszonego procesu łysienia u mężczyzn, w mniejszym stopniu u kobiet. Ze względu na przyjmowanie wysokich dawek sterydów anabolicznych przez długi okres czasu występują u obu płci wzmożona agresja oraz brak kontroli nad własnym zachowaniem. U mężczyzn mogą pojawiać się również niektóre cechy żeńskie, takie jak powiększanie się piersi.

Zażywanie sterydów anabolicznych podnosi poziom cholesterolu w organizmie, co zwiększa prawdopodobieństwo chorób serca oraz hamuje proces wzrostu, dlatego sterydy są kategorycznie zabronione dla dzieci. Branie sterydów anabolicznych powoduje także bóle głowy, zmniejsza odporność oraz może prowadzić do impotencji. Branie zbyt dużych dawek w krótkim czasie niszczy wątrobę.

Jednakże sterydy anaboliczne zwiększają siłę mięśni, dzięki czemu możemy więcej osiągnąć w dyscyplinach sportowych i rozwijać się. Biorąc sterydy anaboliczne ból po szczególnie ciężkich i wyczerpujących ćwiczeniach zmniejsza się, co również sprzyja treningowi. Zmniejsza się również ilość tkanki tłuszczowej, a zwiększa się objętość i wytrzymałość mięśni.

Zwiększona agresja, o ile jest kontrolowana, również może wpływać dobrze na trening, ponieważ stan ten pozwala znacznie ćwiczyć dłużej i intensywniej.

Co myślicie o zażywaniu sterydów? Jesteście za czy przeciw?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zacząć trenować?
Następny artykułJakie ćwiczenia na rozgrzewkę?

Sylwia Załuńska – absolwentka Studium Zdrowia i Urody, instruktorka rekreacji ruchowej. Fitness to jej praca i wielka pasja. Jej przepis na zdrowie to aktywny tryb życia i zdrowe odżywianie. Wegetarianka od 7 lat.

 

Nasz specjalista pisze o o sobie:

Od zawsze lubiłam sport, w ćwiczeniach fitness zakochałam się od pierwszych zajęć. Zawsze staram się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami dotyczącymi sprzętu na siłowni czy nowych form zajęć.

Swoją wiedzę i doświadczenie staram się jak najgorliwiej przelewać na papier i dzielić się nią ze wszystkimi zainteresowanymi.

Prowadzę zdrowy i aktywny tryb życia,  egzystuję w zgodzie z naturą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here