Inwestycje Czy obligacje są opodatkowane?

Czy obligacje są opodatkowane?

-

Obligacje skarbowe rozliczane łatwo i szybko

Osoby finansujące krajowy dług publiczny za sprawą obligacji oszczędnościowych nie muszą martwić się o formalności związane z naliczeniem, pobraniem oraz odprowadzeniem świadczenia, które jest należne fiskusowi. Wspomniane obowiązki spoczywają na banku PKO BP, który pełni rolę agenta emisji.

W związku z faktem, że rozrachunki z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od zysków kapitałowych zostają dokonane w dniu sprzedaży obligacji, klient nie może wykazywać w swojej deklaracji PIT kwoty, która wynika ze sprzedaży papierów skarbowych. Informacje na temat transakcji znajdują się w formularzu PIT-8AR, który biuro maklerskie banku PKO BP wysyła do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika (do końca stycznia roku następnego). Wcześniej agent emisji musi przelać pobrane świadczenie. Fiskus wymaga, aby pieniądze znalazły się na jego koncie do 20 dnia miesiąca następującego po dacie sprzedaży obligacji.

Warto zaznaczyć, że ustawodawca wprowadził również preferencyjne zasady obliczania podstawy opodatkowania. Zostały one wyszczególnione w artykule 21 ustęp 1 punkt 119 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176). Stanowi on, że opodatkowaniu podlega tylko ta część odsetek, która odpowiada okresowi posiadania papieru wartościowego przez danego podatnika.

Ta zasada wymaga nieco dłuższego komentarza. Otóż, w przypadku obligacji, które oferują swojemu właścicielowi określone wpływy pieniężne w postaci kuponu, można zaobserwować okresowe wahania ceny. Wiążą się one z faktem, że po każdej wypłacie odsetek zaczyna się ich proporcjonalne naliczanie. Dlatego nabywca, który będzie chciał zakupić obligację o rocznej częstotliwości wypłat, która zapewni mu odsetki już za 6 miesięcy, zapłaci dodatkową premię w postaci naliczonych odsetek (będzie ona równa połowie przewidywanej wypłaty).

W przypadku papierów skarbowych fiskus zastosował przyjazną dla inwestora metodę naliczania podatku – jako postawę świadczenia klasyfikuje on tylko te odsetki, które narosły od chwili nabycia danego papieru.

Opodatkowanie papierów korporacyjnych – możliwe problemy

Zasada naliczania podatku, która została omówiona powyżej, niestety nie znajduje zastosowania w przypadku obligacji emitowanych przez prywatne przedsiębiorstwa. W związku z tym inwestor musi zapłacić podatek od całości narosłych odsetek (dla papierów zerokuponowych podstawą opodatkowania jest dyskonto). Obliczone świadczenie powinno zostać wykazane w odpowiednim formularzu PIT:
PIT-36 (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą opodatkowane na zasadach ogólnych);
PIT-36L (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą opodatkowane wedle stawki liniowej 19%);
PIT-38 (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej).

Czy przy obecnym opodatkowaniu obligacji, inwestycja w nie jest opłacalna? Czekamy na Wasze opinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Oszczędzanie prądu – sposoby

Nikomu z nas nie trzeba chyba mówić, z jakimi wydatkami wiąże się utrzymanie domu czy mieszkania. Jednym w podstawowych jest z jakimi mamy do czynienia jest prąd. Życie bez prądu nie jest już możliwe właściwie nigdzie, a reportaże z krajów trzeciego świata, w których w lepiankach w skrajnym ubóstwie, bez dostępu do wygód czy podstawowych dóbr żyją ludzie, nas przyprawiają o dreszcze. Nie zmienia to faktu, że prąd jest drogi, a ciekawostką jest zaliczenie go do towarów i usług luksusowych i opodatkowanie w Polsce na poziomie 22%. Podatek podatkiem a rachunki za luksusowy prąd trzeba płacić, można je jednak zmniejszyć nawet o 30%, bez większych wyrzeczeń.

Kurs rozwoju osobistego – jaki wybrać?

Coraz więcej osób czuje potrzebę zrobienia czegoś nie tylko dla swojego ciała, ale również ducha. Są to szkolenia rozwoju osobistego, których celem jest poprawienie czy wzmocnienie swojego, szeroko rozumianego potencjału.

Zobacz też

Dżem z jarzębiny i jabłek – przepis

Jarzębina ma owoce trujące na surowo, jednak zarówno niska, jak i wysoka temperatura sprawiają, że szkodliwy kwas prosorbinowy ulega rozpadowi na niegroźne substancje.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: