Inwestycje Czy produkty strukturyzowane są bezpieczne?

Czy produkty strukturyzowane są bezpieczne?

-

Warto pamiętać, że kategoria produktów strukturyzowanych (zwanych potocznie „strukturami”) jest bardzo szeroka i skupia instrumenty finansowe o zróżnicowanej specyfice. Są one podatne na zawirowania występujące w różnych sektorach gospodarki. Wiąże się to z faktem, że banki oferujące takie instrumenty finansowe część aktywów lokują: w akcjach przedsiębiorstw należących do różnych branż, towarach, indeksach giełdowych, surowcach energetycznych, walutach, a nawet płodach rolnych. Natężenie ryzyka, które towarzyszy konkretnej „strukturze”, jest uzależnione nie tylko od rodzaju aktywów wchodzących w jej skład. Duża rolę ogrywa również kwestia ochrony powierzonego kapitału.

Struktura, czyli dwa w jednym

Znajomość zasad funkcjonowania produktów strukturyzowanych pozwala zrozumieć zagrożenia, jakie się z nimi wiążą. Warto zatem przypomnieć, że produkt strukturyzowany składa się z dwóch klas aktywów, które są finansowane z kapitału przekazanego przez klienta:
– obligacji zerokuponowej;
– aktywu bazowego (jak już wspomniano, tę rolę mogą pełnić między innymi: akcje, indeksy giełdowe , surowce, waluty i płody rolne).

Nietrudno zauważyć, że wymienione powyżej instrumenty różnią się pod względem skali generowanego ryzyka inwestycyjnego. Właśnie ta cecha produktów strukturyzowanych stanowi o ich wyjątkowości. Mechanizm generowania zysków w przypadku tych produktów przedstawia się jak poniżej.

Przeważająca część przekazanych przez klienta środków jest lokowana w obligacji zerokuponowej (w większości przypadków odpowiada ona za 80%-90% wartości inwestycji). Wzrost wartości tego instrumentu w miarę zbliżania się terminu wykupu pozwala na zabezpieczenie praktycznie całego zainwestowanego kapitału oraz pokrycie kosztów transakcyjnych. Pozostała cześć funduszy jest lokowana w znacznie bardziej ryzykownych i zyskownych aktywach. To właśnie ta niewielka cześć kapitału odpowiada za wypracowanie zysków.

Kapitał pod ochroną?

Kwestia ochrony kapitału stanowi kluczowe zagadnienie, jeżeli chodzi o produkty strukturyzowane. Instrumenty, których wystawcy zobowiązują się do zwrotu całkowitej wartości zainwestowanych przez klienta środków, są nieporównywalnie bardziej bezpieczne. Podmioty oferujące struktury niekiedy zobowiązują się do zapewniania minimalnego poziomu zysków (1%-2%). Oczywiście zwrot całości zainwestowanej sumy wiąże się z kosztami inflacji oraz utraconych możliwość zarobku.

Czy Waszym zdaniem inwestycja w produkty strukturyzowane jest bezpieczna? Czekamy na Wasze opinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak podróżować autostopem w Europie Środkowej?

„Dobry den” – przywitasz się wesoło z kierowcą w Czechach i na Słowacji. Podobieństwa między językiem polskim a językiem południowych sąsiadów będą sporym ułatwieniem podczas podróży autostopem. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na Węgrzech, gdzie przećwiczyć musisz wyrażenie: „Jo napot kivanok”…

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Rachunki oszczędnościowe zostały stworzone jako alternatywa, raczej nieatrakcyjnych na tą chwilę lokat. Alternatywa, która dodatkowo nie zamraża jednorazowo naszych środków, ale pozwala na dostęp do nich. Jest to produkt naprawdę bardzo dobry biorąc pod uwagę wszystkie jego wady i zalety. Już prawie każdy bank posiada w swojej ofercie taki rodzaj konta. Maksymalne oprocentowanie dla środków jakie na nie wpłacamy to 5.5% w skali roku.

Zobacz też

Anemia – informacje

Anemia, czyli niedokrwistość, przejawia się obniżeniem zawartości czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi. Jest ona rezultatem zaburzeń układu krwionośnego bądź utraty krwi.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: