Inwestycje Czy produkty strukturyzowane są bezpieczne?

Czy produkty strukturyzowane są bezpieczne?

-

Warto pamiętać, że kategoria produktów strukturyzowanych (zwanych potocznie „strukturami”) jest bardzo szeroka i skupia instrumenty finansowe o zróżnicowanej specyfice. Są one podatne na zawirowania występujące w różnych sektorach gospodarki. Wiąże się to z faktem, że banki oferujące takie instrumenty finansowe część aktywów lokują: w akcjach przedsiębiorstw należących do różnych branż, towarach, indeksach giełdowych, surowcach energetycznych, walutach, a nawet płodach rolnych. Natężenie ryzyka, które towarzyszy konkretnej „strukturze”, jest uzależnione nie tylko od rodzaju aktywów wchodzących w jej skład. Duża rolę ogrywa również kwestia ochrony powierzonego kapitału.

Struktura, czyli dwa w jednym

Znajomość zasad funkcjonowania produktów strukturyzowanych pozwala zrozumieć zagrożenia, jakie się z nimi wiążą. Warto zatem przypomnieć, że produkt strukturyzowany składa się z dwóch klas aktywów, które są finansowane z kapitału przekazanego przez klienta:
– obligacji zerokuponowej;
– aktywu bazowego (jak już wspomniano, tę rolę mogą pełnić między innymi: akcje, indeksy giełdowe , surowce, waluty i płody rolne).

Nietrudno zauważyć, że wymienione powyżej instrumenty różnią się pod względem skali generowanego ryzyka inwestycyjnego. Właśnie ta cecha produktów strukturyzowanych stanowi o ich wyjątkowości. Mechanizm generowania zysków w przypadku tych produktów przedstawia się jak poniżej.

Przeważająca część przekazanych przez klienta środków jest lokowana w obligacji zerokuponowej (w większości przypadków odpowiada ona za 80%-90% wartości inwestycji). Wzrost wartości tego instrumentu w miarę zbliżania się terminu wykupu pozwala na zabezpieczenie praktycznie całego zainwestowanego kapitału oraz pokrycie kosztów transakcyjnych. Pozostała cześć funduszy jest lokowana w znacznie bardziej ryzykownych i zyskownych aktywach. To właśnie ta niewielka cześć kapitału odpowiada za wypracowanie zysków.

Kapitał pod ochroną?

Kwestia ochrony kapitału stanowi kluczowe zagadnienie, jeżeli chodzi o produkty strukturyzowane. Instrumenty, których wystawcy zobowiązują się do zwrotu całkowitej wartości zainwestowanych przez klienta środków, są nieporównywalnie bardziej bezpieczne. Podmioty oferujące struktury niekiedy zobowiązują się do zapewniania minimalnego poziomu zysków (1%-2%). Oczywiście zwrot całości zainwestowanej sumy wiąże się z kosztami inflacji oraz utraconych możliwość zarobku.

Czy Waszym zdaniem inwestycja w produkty strukturyzowane jest bezpieczna? Czekamy na Wasze opinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Polsce? – Łazienki Królewskie w Warszawie

Ogrody Łazienkowskie mają prawie 80 ha powierzchni. Tworzą je trzy odmienne stylistycznie kompleksy. Są to: Ogród Królewski, Ogród Belwederski i Ogród Modernistyczny. Na ich terenach znajdują się zabytkowe budynki pałacowe i pawilony ogrodowe XVIII i XIX wieku, rzeźby oraz pomniki z XVIII, XIX i XX wieku. Ogrody w Łazienkach Królewskich są otwarte dla zwiedzających od świtu do zmierzchu.

Jak odnowić wnętrze?

Jeśli mamy ochotę odnowić nasze mieszkanie, wcale nie musimy wydawać fortuny na przeprojektowywanie, wyrzucanie mebli na śmietnik czy też burzenie ścian. Jeśli zależy nam na lekkim odświeżeniu mieszkania wystarczy czasem wykonać kilka zabiegów.

Zobacz też

Jak powiedzieć mężowi, że chcę rozwodu?

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia ze swoim mężem pod jednym dachem, powinnaś podjąć stanowcze kroki. Lepiej zdecydować się na rozstanie niż męczyć się z kimś, kogo się już nie kocha. Jak jednak powiedzieć mężowi o rozwodzie?

Nauka masażu. Jak wygląda i czemu warto się na nią zdecydować?

Masażysta to coraz bardziej pożądany zawód. Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, pracując przed komputerem lub za kierownicą...

Podniebienie gotyckie – charakterystyka i leczenie

Każda nieprawidłowość w obrębie budowy jamy ustnej może być powodem trudności z mową, jedzeniem i oddychaniem. Do szczególnego rodzaju...

Może Cię zainteresuje: