Inwestycje Czym są produkty strukturyzowane? Co należy o nich wiedzieć?

Czym są produkty strukturyzowane? Co należy o nich wiedzieć?

-

Taka konstrukcja sprawia, że do obliczenia zysków z tego typu instrumentów stosuje się skomplikowane wzory matematyczne. Zarządzaniem „strukturami”-produktami zajmuje się ich emitent, dlatego klient nie ma możliwości wpływania na aktualnie stosowana strategię inwestycyjną. Takie rozwiązanie z pewnością nie usatysfakcjonuje osób, które chciałyby samodzielnie zarządzać swoimi środkami.

Bezpieczeństwo i zysk w jednym?

Produkty strukturyzowane można określić jako zestaw instrumentów finansowych o zupełnie odmiennej charakterystyce, które zostały zapakowane w jeden pakiet przez emitenta. W praktyce spotyka się różne kombinacje, jeżeli chodzi o konstrukcje struktur. Emitenci prześcigają się we wprowadzaniu wymyślnych produktów finansowych, które mają zapewniać zyski dzięki powiązaniu ich z określoną branżą (na przykład rynkiem surowców energetycznych).

We wszystkich przypadkach emitenci stosują pewien ogólny schemat produktu strukturyzowanego. Otóż, w skład takich instrumentów finansowych wchodzą dwa zasadnicze komponenty:
– obligacja zerokuponowa (reprezentuje 80%-90% inwestowanego kapitału);
– instrument bazowy (jest nabywany za resztę zainwestowanej sumy).

Pierwszy z wymienionych powyżej elementów odpowiada za bezpieczeństwo powierzonych przez inwestora środków. Wiąże się to ze specyfiką obligacji. Tego typu instrumenty cechują się zwykle relatywnie niskim ryzykiem inwestycyjnym oraz niezbyt imponująca stopą zysku. W związku z tym są przeznaczone dla inwestorów, którzy preferują pasywny styl zarabiania na rynku kapitałowym.

Drugi komponent produktu strukturyzowanego odpowiada za wypracowywanie zysków. Dzieje się tak dlatego, że obligacje zerokuponowe zwiększają swoją wartość w miarę zbliżania się terminu zapadalności. Odpowiedni dobór parametrów sprawia, że pod koniec inwestycji ich cena opowiada całej kwocie pierwotnie zainwestowanego kapitału.

Jak już wspomniano, katalog instrumentów bazowych jest bardzo szeroki. W skład tej kategorii mogą wchodzić:
– akcje giełdowe;
– indeksy giełdowe;
– waluty;
– derywaty (czyli instrumenty pochodne);
– towary;
– surowce energetyczne.

Uwaga na koncentrację ryzyka

Nabywcy produktów strukturyzowanych powinni zwracać uwagę na dywersyfikację instrumentów bazowych, które wchodzą w ich skład, w przeciwnym razie może dojść do koncentracji ryzyka inwestycyjnego. Uzależnienie wyników produktu strukturyzowanego od kondycji firm należących do jednej branży lub podobnych aktywów, jest bardzo niebezpieczne. Ta kwestia nabiera szczególnego znaczenia w przypadku tych produktów, które nie gwarantują zwrotu całego kapitału po zakończeniu inwestycji.

Czy korzystaliście już z produktów strukturyzowanych? Jakie są Wasze doświadczenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie są najlepsze gry karciane?

Największym uznaniem wśród graczy cieszą się najczęściej tradycyjne gry karciane. Do tej grupy zalicza się min. brydż, makao, poker, tysiąc. W dalszej kolejności są to blackjack czy wist.

Czopuch – co to, do czego służy, jak ustawić?

Czopuch jest to połączenie komina z kotłem. Urządzenie to przenosi spaliny z kotła lub paleniska (urządzenia wytwarzającego spaliny) do komina, stanowiąc połączenie tegoż urządzenia z przewodem kominowym odprowadzającym spaliny. Montaż czopucha jest niezbędny w każdym istniejącym systemie kominowym. Czopuch powinien stanowić jak najkrótszy odcinek łączący piec czy kocioł z kominem.

Zobacz też

Wino z czereśni – przepis

„Usiądź razem ze mną / Spróbuj mego wina / Z czereśni, wiśni – resztek lata / Choć jesień się zaczyna” brzmią słowa jednej z piosenek. Skutecznie zachęcają do delektowania się w jesienne dni smakiem wina sporządzonego z letnich owoców. To w nim można znaleźć blask letniego słońca zamkniętego w bursztynowych łykach słodko-cierpkiego wina.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: