Inwestycje Fundusz inwestycyjny a lokata - różnice

Fundusz inwestycyjny a lokata – różnice

-

Przed podjęciem decyzji o dołączeniu do takiej instytucji warto jednak pamiętać, że perspektywa wyższych zysków zwykle stanowi rekompensatę za wzmożone ryzyko finansowe. Świadomość najważniejszych zalet oraz wad funduszy inwestycyjnych może uchronić przyszłych adeptów inwestowania przed przykrym rozczarowaniem.

Wady i zalety na szali…

W przypadku dylematów inwestycyjnych trudno wskazać uniwersalne rozwiązanie. W podjęciu właściwej decyzji bardzo pomaga znajomość wad i zalet każdego wariantu inwestycji. Można je przedstawić w postaci zwięzłego zestawienia.

Lokata bankowa

Zalety:

(+) nominalny wynik inwestycji jest znany z góry, ewentualna redukcja rentowności lokaty może się wiązać ze wzrostem inflacji;
(+) mechanizm funkcjonowania lokaty jest oczywisty nawet dla osób, które nie posiadają wiedzy finansowej;
(+) osoba oszczędzająca na lokacie nie musi śledzić rozwoju sytuacji rynkowej;
(+) lokata jest bardziej bezpieczne niż jakikolwiek fundusz inwestycyjny – w Polsce od 2000 roku nie upadł żaden bank, a depozyty są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (pełny zwrot dla depozytów mniejszych niż 100000 euro).

Wady:

(-) realna wartość zysków jest niewielka (nie przekracza 2% w skali roku);
(-) wcześniejsze wycofanie kapitału wiąże się z utratą całości odsetek (nieliczne lokaty pozwalają na zachowanie kilku procent wypracowanych zysków).

Fundusz inwestycyjny

Zalety:

(+) możliwość dopasowania strategii inwestycyjnej do swoich upodobań;
(+) spore zróżnicowanie aktywów, w które inwestują fundusze;
(+) możliwość wycofania się z inwestycji w dowolnym momencie;
(+) wymagany kapitał jest taki sam albo niższy od minimalnej kwoty większości depozytów.

Wady:

(-) wysokie opłaty za zarządzanie (3%-4% wartości aktywów w skali roku);
(-) umorzenie jednostki funduszy wymaga uregulowania opłaty manipulacyjnej;
(-) inwestor nie zna realnego ani nominalnego wyniku inwestycji (większe ryzyko niż w przypadku depozytu);
(-) inwestor nie zna ceny, po której zostanie umorzona jednostka (dyspozycja jest realizowana co najmniej z jednodniowym opóźnieniem).

Jak widać, bardziej liczna lista wad dotyczy funduszy. W żadnym razie nie można traktować tego jako kryterium. Wszystkie wady i zalety mają bowiem różne znaczenie dla każdego z posiadaczy kapitału. Osoby, które mają problemy z podjęciem właściwej decyzji, mogą się zastanowić nad rozwiązaniem kompromisowym. Polega ono na podzieleniu swoich kapitałów pomiędzy obywa omawiane warianty.

Wolelibyście powierzyć swoje pieniądze funduszowi inwestycyjnemu czy jednak odłożyć je na lokacie? Zachęcam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak ominąć limity w Rodzinie na Swoim?

W sierpniu 2011 roku zostały wprowadzone niższe limity cenowe dla programu mieszkaniowego Rodzina Na Swoim. Decyzja ustawodawcy spotkała się z niezadowoleniem osób planujących zakup domu jednorodzinnego lub mieszkania za sprawą właśnie tego systemu preferencyjnych kredytów. Jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem niekorzystnej nowelizacji wielu wnioskodawców oraz deweloperów zaczęło obmyślać sposoby mające na celu ominięcie kłopotliwych limitów. Niestety wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z faktu, że taka działalność wiąże się z możliwością poniesienia konsekwencji natury finansowej oraz karnej.

Lamblioza – przyczyny, objawy, leczenie

Lamblioza jest chorobą wywoływaną przez pasożyt zwany Giardią lamblią. Stąd też spotkać się można z określeniem tej choroby – giardioza. Liczba zachorowań na lambliozę wzrasta w okresie letnim. Szczególnie są one dość popularne wśród dzieci, zwłaszcza tych, które z powodu miejsca zamieszkania - np. ubogie dzielnice, małe miejscowości; złych warunków socjoekonomicznych w rodzinie; niskiej wiedzy dotyczącej konieczności dbania o higienę osobistą, nie przestrzegają jej należycie.

Zobacz też

Kaszaki – przyczyny powstawania

Kaszaki uprzykrzają życie wielu osobom. Dowiedz się, jakie są ich przyczyny.

Zegarki do 600 zł na prezent dla taty, chłopaka czy męża

Zegarek to jeden z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych dla mężczyzn. Dobrej jakości czasomierz może służyć latami i stanowić ponadczasowy...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Może Cię zainteresuje: