Jak sformatować dysk?

Komputer    
ocena

Formatowanie dysku polega na dokładnym wyczyszczeniu jego całej zawartości, przy czym jeśli dysk jest podzielony na partycje (wydzielone części dysku), to każdą z nich można sformatować osobno i nie jest to wcale trudne. Problem pojawia się, gdy użytkownik chce sformatować partycję na której znajduje się Windows.

Jak sformatować dysk?

photoxpress.pl

Wówczas nie można tego zrobić będąc zalogowanym do systemu i trzeba posłużyć się jedną z dostępnych metod. Poniżej znajdziecie porady, jak sformatować partycję systemową (tę na której znajduje się Windows) przy użyciu płyty instalacyjnej oraz zwykłą partycję dysku. Warto pamiętać, że format dysku powoduje usunięcie z niego wszystkich danych, dlatego przed rozpoczęciem formatowania należy wykonać kopię zapasową plików, kopiując je na płyty CD, DVD lub przenosząc na partycję, której nie chcemy formatować w pierwszej kolejności.


Formatowanie dysku/partycji, na której nie znajduje się system operacyjny

1. Po uruchomieniu komputera i systemu należy wejść w Mój komputer, a następnie wybrać dysk/partycję (bez systemu Windows), który chcemy sformatować, klikając na niego prawym przyciskiem mysz, a następnie wybierając opcję „Formatuj”. Jeszcze raz przypominamy o wcześniejszym skopiowaniu wszystkich ważnych danych z tego dysku (partycji), gdyż po jego formacie wszystko zostanie usunięte.


Format dysku


2. Teraz w oknie, które się pojawiło należy wybrać „Rozpocznij”, a wówczas zacznie się proces formatowania dysku, który w zależności od zaznaczenia opcji „Szybkie formatowanie” (czyli wymazania plików z dysku) bądź nie, powinien potrwać od kilkudziesięciu sekund do kilku minut.

Formatowanie dysku, dysk lokalny

3. Czynność zostanie zakończona wyświetleniem komunikatu, powiadamiającego użytkownika o udanym sformatowaniu dysku.


Formatowanie partycji z systemem np. Windows XP i instalacja świeżej kopii systemu

1. Jeżeli chcemy sformatować dysk i zainstalować świeżą kopię systemu np. Windows XP, to można to zrobić szybko przed właściwą instalacją. W tym celu w napędzie należy umieścić płytę z Windows XP i włączyć ponownie komputer. Wówczas powinno nastąpić uruchomienie instalatora z płyty. Jeśli tak się nie dzieje to należy wejść w ustawienia BIOS, wciskając przycisk Delete zaraz po włączeniu komputera i odnaleźć opcję „First Boot Device”, w której jako pierwsze uruchamiające się narzędzie należy wybrać właśnie CD-ROM. Następnie zapisujemy ustawienia i uruchamiamy ponownie komputer.

2. Teraz we wskazanym miejscu naciskamy dowolny klawisz, który spowoduje rozruch systemu, gdzie po załadowaniu plików, wciskamy przycisk Enter, a następnie po zapoznaniu się z licencją oprogramowania, klikamy F8 w celu zaakceptowania jej warunków.

3. W kolejnym oknie wybieramy partycję, na której znajdowała się poprzednia wersja systemu i którą chcemy sformatować, przed instalacją świeżej kopii.  W większości przypadków ta partycja to C:\. Zaznaczając ją postępujemy według zaleceń i wciskamy Enter. W kolejnym oknie można wybrać metodę formatowania partycji, a także jej tempo. Warto wybrać szybkie formatowanie i przy tym pozostawić poprzedni system plików, a następnie ponownie kliknąć Enter.

4. Wówczas rozpocznie się formatowanie partycji, a następnie kontynuacja instalacji systemu Windows XP. Dalsze jej etapy znajdziecie tutaj (podlinkować do porady o instalacji Windows XP.)

UWAGA!

Opisana metoda działa także z płytami instalacyjnymi innych wersji sytemu operacyjnego Windows. Dlatego jeśli chcesz zainstalować np. Windows 7 i przed tym sformatować dysk na którym znajduje się np. Windows XP czy Vista, to wystarczy umieścić płytę z systemem w napędzie, a następnie zastosować się do powyższych porad.

Jak często musicie formatować dysk? Z jakich pomocy wtedy korzystacie?

OCENA
4.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =