Przy dokonywaniu przelewu właściciel konta jest proszony o wpisanie następujących danych:

– numeru konta adresata przelewu;

– danych adresata przelewu – może to być imię, nazwisko, adres, nazwa firmy;

– kwoty przelewu;

– nazwę zleceniodawcy;

– tytuł przelewu – przykładowo wynagrodzenie za pracę, stypendium naukowe, zapłata za zużycie gazu w kwietniu itp.

Tytuł przelewu nie ma wpływu na dotarcie pieniędzy na rachunek odbiorcy. Jeżeli dane podane w zleceniu przelewu, takie jak numer konta i kwota są właściwe, odpowiednie fundusze zostaną przesłane we właściwe miejsce niezależnie od tytułu przelewu.

Kiedy tytuł przelewu ma znaczenie?

Jest on istotny przy identyfikacji celu w jakim zostały przesłane pieniądze do adresata. Umożliwia mu przyporządkowanie środków do odpowiedniego dla nich przeznaczenia. Jest to szczególnie ważne przy przelewach robionych w celu uregulowania należności wynikających z umów:

– o dostarczanie usług lub dóbr – np. zapłata za rachunki za gaz, prąd, internet;

– sprzedaży produktów – np. przelew za zakupione dobra (książki, filmy, inne), właściwe opisanie przelewu zagwarantuje szybszą dostawę produktów;

– zwrotu pożyczonych środków – spłata zobowiązań finansowych za produkty zakupione na raty, albo spłata rat kredytu.

Nazwa przelewu jest także istotna z punktu widzenia osób, które chciałby starać się o kredyt. Przelewy oznaczone w tytule jako zapłata za pracę, wypłata z tytułu wynagrodzenia, przychodzące regularnie dają podstawy bankowi do udzielenia kredytu. Jest to forma potwierdzenia zarówno zatrudnienia, jak i wysokości miesięcznych dochodów.

Kolejną sytuacją w której nazwa przelewu ma znaczenie są przelewy dokonywane między firmami, będące formą zapłaty za usługi lub produkty. Ponieważ konta firmowe i wpływające na nie pieniądze muszą zostać oznaczone i ewentualnie opodatkowane, dlatego tak ważne jest odpowiednie ich przyporządkowanie.

Przy zlecaniu przelewów najistotniejszym jest by nie pomylić się w kwocie i numerze konta adresata. Jednak odpowiednio sformułowany tytuł przelewu może pomóc w szybszym przetworzeniu informacji o przelewie przez odbiorcę pieniędzy i tym samym może przyspieszyć rozliczenie zobowiązania i dostawę ewentualne produktu, lub usługi. Jasna i prawidłowa nazwa przelewu od pracodawcy może także pomóc potencjalnemu kredytobiorcy w szybszym uzyskaniu kredytu, na korzystniejszych warunkach.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here