Konta bankowe Czy bankowość internetowa jest bezpieczna?

Czy bankowość internetowa jest bezpieczna?

-

Phishing, spoofing – czyli co?

Wszystkie działania mające na celu pozyskiwanie poufnych danych użytkowników za pomocą korespondencji mailowej imitującej wiadomości pochodzące od osób prywatnych lub firm są określane są mianem phisingu. Inną, bardziej wyrafinowaną formą kradzieży internetowej tożsamości jest spoofing, polegający na tworzeniu odpowiednio spreparowanych odpowiedników znanych stron internetowych. Oszuści dokonujący ataków spoofingowych posługują się fałszywymi e-mailami, które mają na celu przyciągnięcie internautów na witrynę, która skłania ich podania wszystkich potrzebnych oszustom informacji.

Co oczywiste dane dostępowe do systemów bankowości on-line oraz wszelkie informacje dotyczące kart kredytowych cieszą się ogromnym zainteresowaniem przestępców z uwagi na możliwość osiągnięcia pokaźnych korzyści finansowych. Dlatego też banki wydają okresowe komunikaty na temat potencjalnych zagrożeń. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że wiele niebezpieczeństw zostaje wykrytych niejako po fakcie, a więc w momencie, gdy doszło do defraudacji poważnych sum pieniędzy. Tak więc należy zwrócić uwagę na znaczenie ostrożności i rozwagi. Te cechy stanowią bowiem najbardziej skuteczną broń przeciwko poczynaniom oszustów.

Kilka praktycznych rad …

Trzeba pamiętać, że internetowi złodzieje działają zwykle w ramach pewnych często powielanych schematów. Pozwala to wyodrębnić kilka cech, które są typowe dla wiadomości phisingowych.

Odbiorcę korespondencji e-mailowej powinien zainteresować kategoryczny oraz ponaglający ton fałszywych wiadomości, które nierzadko grożą poważnymi konsekwencjami w przypadku niezastosowania się po rzekomych poleceń banku (przykład: groźba zawieszenia konta). Wysłanie alarmującego e-maila oszuści uzasadniają na przykład wymogiem weryfikacji użytkownika, zamiarem testowania nowego systemu bankowego, czy też koniecznością przywrócenia jego funkcjonalności po awarii. Wszystkie próby pozyskania poufnych danych drogą poczty elektronicznej powinny wzbudzić czujność, ponieważ nie jest to metoda stosowana przez banki.

Instytucje te nie rozsyłają również odnośników do formularzy i stron logowania w formie korespondencji elektronicznej. Dlatego też odradza się korzystanie z takich adresów, gdyż wiele witryn spoofingowych bardzo dobrze imituje swoje legalne odpowiedniki. Jednakże nawet niewprawne oko może zidentyfikować takie szczegóły jak brak ikony bezpiecznego logowania w pasku adresowym przeglądarki lub jej nietypowy wygląd. Nagła zmiana wyglądu strony używanej do logowania użytkowników również powinna wzbudzić podejrzenia.

Na koniec warto zwrócić uwagę na kwestię aktualności używanego oprogramowania (przeglądarki internetowe, pakiety antywirusowe). Jest to bardzo istotne z uwagi na wzrost zagrożenia z strony nielegalnego oprogramowania szpiegującego (spyware), które bywa wykorzystywane przez hakerów do pozyskiwania poufnych danych. Niestety w tym przypadku internauta nie może liczyć na wsparcie instytucji finansowych.

Zdarzyła Wam się kiedyś jakaś niebezpieczna sytuacja związana z kontem online? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Depilacja woskiem – jak to zrobić?

Jest to jedna z najskuteczniejszych metod depilacji. Pozwala zachować efekt długotrwałej gładkości skóry, a jest dużo tańsza niż np. zabieg usuwania włosów za pomocą laseru. Jej skuteczność wiąże się z tym, iż wosk rozpuszcza włos aż do głębi cebulki. Ponadto można go używać do depilacji nie tylko dużych partii ciała, ale również wąsika oraz brwi.

Kursor w Firefoxie – jak zmienić?

Mozilla Firefox umożliwia zmianę wyglądu kursora. Aby dokonać zmiany, konieczna jest drobna modyfikacja jednego z plików konfiguracyjnych Mozilli.

Zobacz też

Sorbet bananowy – przepis

Chyba nie ma osoby, która spróbowała cytrynowego lub pomarańczowego sorbetu i nie chciała przygotować go sobie w domu. Jest to bardzo łatwe - stąd popularność obydwóch rodzajów owego orzeźwiającego owocowego deseru. Czy tak samo łatwo jest w przypadku sorbetu bananowego?

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: