Kredyty Jakie są rodzaje kart kredytowych?

Jakie są rodzaje kart kredytowych?

-

Zarobki jako kryterium

Jeżeli chodzi o rynek tego typu produktów bankowych, to można zaobserwować dwa główne trendy. Po pierwsze, banki stopniowo redukują wymagania stawiane potencjalnym posiadaczom kart kredytowych. Po drugie, następuje żywiołowe różnicowanie ich oferty. Tym samym mamy do czynienia z sytuacją, która była zupełnie niemożliwa jeszcze kilkanaście lat wcześniej. Mianowicie w przypadku bazowej (płaskiej) karty kredytowej, niektóre banki akceptują wnioski klientów o zarobkach nieznacznie przekraczających minimum ustawowe.

Zdrowy rozsądek podpowiada jednak, że funkcjonalność takiego środka płatniczego musi być niższa w stosunku do bardziej prestiżowych odpowiedników (kart wypukłych zwanych też embossowanymi). Istotnie, instytucje kredytowe rekompensują sobie zwiększone ryzyko kredytowe wiążące się z niższym statusem majątkowym klienta poprzez wprowadzenie dodatkowych ograniczeń. Najbardziej dotkliwa restrykcja wiąże się z koniecznością uiszczania opłat w punktach posiadających tak zwane terminale POS. Za sprawą tego urządzenia banki mogą na bieżąco monitorować poziom wydatków danego klienta, albowiem transakcje dokonywane za pomocą kart płaskich podlegają obowiązkowej autoryzacji.

Awaria … i co dalej?

O wyższości bardziej prestiżowych kart wypukłych można się przekonać ilekroć dochodzi do awarii terminala POS lub przerwy w dostawie energii elektrycznej. Niestety posiadacze konwencjonalnych kart płaskich zostają w takim przypadku pozbawieni możliwości bezgotówkowego uregulowania zobowiązań. Sytuacja osób dysponujących kartą embossowaną jest o wiele bardziej korzystna ponieważ mogą one uregulować płatność za pomocą tak zwanego imprintera.

Urządzenie to jeszcze kilka lat temu stanowiło element standardowego wyposażenia dużych placówek handlowych. Obecnie zaś jest wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, a wiec takich jak te wymienione wcześniej. Specyfika transakcji realizowanych za pomocą imprintera (zwanego również powielaczem ręcznym) polega na tym, że są one przeprowadzane w trybie off-line. Z perspektywy klienta możliwość bezproblemowego uiszczania płatności bezgotówkowych w sytuacjach awaryjnych jawi się jako niezaprzeczalny atut. Punkt widzenia banku jest diametralnie różny, gdyż konieczność obsługi telefonicznej autoryzacji transakcji realizowanej w imprinterze generuje dodatkowe koszty. Co więcej, brak wymogu autoryzowania wypłat w przypadku zapłaty kartą wypukłą w terminalu POS przyczynia się do zwiększenia ryzyka jej nieuprawnionego użycia.

Trudno się zatem dziwić, że banki stosunkowo niechętnie przyznają karty embossowane. Innymi słowy dodatkowe wymagania, którym muszą sprostać osoby ubiegające się o takie karty stanowią dla instytucji kredytowej swoistą rekompensatę za wszystkie wymienione wyżej niedogodności oraz relatywnie wyższy stopień ryzyka kredytowego. Nie sposób pominąć kwestii specjalnych edycji kart wypukłych (m.in. platynowe), które stanowią dla banku narzędzie budowania prestiżu i sposób na pozyskanie najbardziej zamożnych klientów za sprawą dodatkowych usług (np. bezpłatne ubezpieczenia zdrowotne).

Posiadacie kartę embossowaną? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak rozkochać w sobie chłopaka?

O tym jak mężczyzna powinien się zachowywać i co robić, aby zwrócić na siebie uwagę kobiety, która wpadła mu w oko, napisano już chyba wszystko, choć i tak zapewne nie jest to potrzebne, ponieważ mężczyźni mają we krwi zdobywanie. Jednak co zrobić, kiedy to kobieta chce przejąć inicjatywę i zwrócić na siebie uwagę mężczyzny?

Najczęstsze dolegliwości niemowląt

Choroba tak malutkiego dziecka zawsze dostarcza rodzicom wielu powodów do zmartwień. Szczególnie niedoświadczonym młodym osobom trudno jest zareagować ze spokojem na wszelkiego rodzaju choroby dotykające maleństwo.

Zobacz też

Jak nie być nadopiekuńczą matką?

Marzeniem każdej kobiety jest spełnienie się w roli mamy – bycia kochającą, cierpliwą, zawsze wspierającą swoją pociechę. Chciałybyśmy być przy naszym dziecku zawsze i wszędzie, żeby je móc chronić przed przykrymi doświadczeniami, łzami i cierpieniem.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: