Jeśli dokonalibyśmy przelewu na rachunek usługodawcy w celu anulowania takiego przelewu niezbędne byłoby wyrażenie zgody przez odbiorcę płatności. W przypadku polecenia zapłaty jest na szczęście zupełnie inaczej. Ponieważ wierzyciel – usługodawca posiada w dowolnym momencie dostęp do środków zgromadzonych na naszym koncie, może omyłkowo pobrać na przykład zawyżoną kwotę z tytułu błędnie wystawionej faktury.

Nam – dłużnikom w tej transakcji przysługuje prawo odwołania pojedynczej transakcji. W tym celu należy zgłosić się do banku, który prowadzi nasz rachunek bankowy, z którego pobrane zostało polecenie zapłaty. Cofnięcie pojedynczej transakcji jest możliwe jednak wyłącznie w ciągu 30 dni od dnia jej realizacji. Jeśli zatem stwierdzamy, że pobrano z naszego konta zbyt dużą kwotę środków pieniężnych nie czekajmy z tym długo. W takiej sytuacji liczy się czas reakcji. Jeśli zauważymy daną czynność dopiero miesiąc po jej realizacji, nie pozostanie nam nic innego, jak tylko reklamować błędnie naliczoną usługę bądź płatność u dostawcy usług.

Uwaga: jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, masz tylko 5 dni kalendarzowych na anulowanie polecenia zapłaty. Dobrze zatem na bieżąco śledzić konto firmowe nawet podczas długich weekendów czy świąt. Tylko osoby fizyczne mają 30 dni na wycofanie takiej transakcji.

Czy warto zatem korzystać z polecenia zapłaty? Niektóre banki pobierają opłaty za włączenie usługi z danym kontrahentem, nawet do 3 złotych. Inne z innych pobierają miesięczna opłatę za samo korzystanie z usługi, jeszcze inne za każdą realizację płatności.

Warto więc przeliczyć samodzielnie, który wariant opłaci się nam w danym banku. Jedno nie ulega wątpliwości – polecenie zapłaty jest jedną z najprostszych i najszybszych sposobów zapłacenia domowych rachunków.

Korzystacie z opcji polecenia zapłaty? Mieliście kiedyś jakiś problem? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here