Płacąc kartą debetową klient ma dostęp do wszystkich środków zgromadzonych na rachunku, bez względu na źródło ich pochodzenia. Mogą to być więc środki własne, wpłacone wcześniej na rachunek, ale też może to być kredyt w rachunku przyznany przez bank. Karta debetowa kiedyś była nazywana bankomatową, bo taka jest też jej jedna z funkcji.

Ale można jej również używać do transakcji bezgotówkowych. Zazwyczaj jest nieembossowana – czyli napisy na jej powierzchni są płaskie. Powoduje to pewne ograniczenie w formach płatności. Karta kredytowa, która w przeważającej większości jest wydawana w formie embossowanej (wypukłej), oprócz standardowych operacji, takich jak karta debetowa, może służyć do płatności w Internecie. Karta kredytowa związana jest z przyznanym przez bank limitem.

Jego kwota uzależniona jest od zdolności kredytowej posiadacza. Wymaga złożenia stosownych dokumentów, podpisania umowy kredytowej i wiąże się z kosztami typu odsetki czy prowizja za obsługiwany kredyt. Jest droższa obsłudze, ale ma większą funkcjonalność.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here