Karta przedpłacona tzw. prepaid jest formą portmonetki bezgotówkowej, która może pozwalać w zależności od zakresu dostępnych usług na:

– płacenie w sklepach;

– płacenie w internecie;

– wybór gotówki w bankomatach.

Ogromną zaletą karty prepaid jest łatwość jej założenia i ograniczone formalności przy jej wyrabianiu. Wystarczy zgłosić w banku wniosek o zakup takiej karty i podać dane osoby, która ma być jej użytkownikiem, zaś w sytuacji, gdy karta ma być dostępna dla różnych osób i nie ma mieć ustalonego jednego użytkownika, nie trzeba podawać nawet takich informacji. Taka karta bez ustalonego użytkownika może być przekazywana i używana przez wiele osób, tym samym jest mniej zabezpieczona przed stosowaniem jej przez nieuprawnioną osobę (szczególnie jeśli jest kartą zbliżeniową nie zabezpieczoną pinem).

Karta musi zostać opłacona z góry, oznacza to, że można nią wydać tylko tyle, ile zostało wcześniej na jej konto wpłacone. Poza wnioskiem o zakup karty, podaniem danych jej użytkownika i wpłacenia na nią wybranej kwoty pieniężnej, należy zdecydować, czy wyrabiana karta ma mieć możliwość doładowania po wydaniu pierwotnie wpłaconych na nią pieniędzy, czy też ma być używana tylko do czasu zużycia zebranych na niej środków.

Ze względu na fakt, iż nie jest to karta na której nie można zaciągnąć pożyczki i wchodzić na debet. Można wydać jedynie to, co zostało na niej złożone. Dzięki temu przy jej wydawaniu bank nie wymaga sprawdzania zdolności kredytowej. By taką kartę wyrobić nie trzeba nawet być klientem banku posiadającym w nim konto.

Po co więc wyrabiać taką kartę, gdy można na tych samych, a na nawet lepszych warunkach używać zwykłej karty? Istnieje kilka powodów:

– taka karta jest przydatna, gdy klient nie chce by jakieś zakupy były widoczne na jego wyciągu z oficjalnego rachunku;

– karta może być formą kieszonkowego dla dziecka;

– może także być formą prezentu dla rodziny czy przyjaciół;

– może być benefitem dla pracownika.

Karta prepaid ma więc wiele zastosowań, jest przydatna, gdy klient chce podarować określoną kwotę pieniężną osobie trzeciej, a nie chce robić tego w formie gotówkowej. Jednocześnie prostota i ograniczona liczba formalności, które trzeba spełnić by taką kartę wyrobić, stanowią sporą zachętę dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych, co tłumaczy rosnącą popularność tego produktu.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here