Wszelkie transakcje walutowe w Polsce działają według międzynarodowego systemu łączności bankowej, zwanym SWIFT. Oznacza to, iż przelewy walutowe do innego banku w Polsce mogą być wykonywane tylko poprzez SWIFT. Innymi słowy, przelewy walutowe pomiędzy rodzimymi bankami są traktowane jako przelewy zagraniczne. Polega to na tym, iż dyspozycja takiej transakcji jest kierowana do zagranicznego banku, który pośredniczy w takich operacjach, przekazując je następnie do banku odbiorcy.

Zdarzają się sytuacje, gdzie zanim przelew dotrze do beneficjenta, trafia po drodze na kilka banków pośredniczących, a każdy z nich może pobrać prowizję za pośrednictwo. Warto pamiętać również o tym, iż to zleceniodawca ustala sposób pobierania kosztów w momencie wykonywania przelewu. Może je wszystkie wziąć na siebie (co oznacza, że odbiorca otrzyma zleconą kwotę w całości), może dokonać podziału kosztów (zleceniodawca ponosi koszty banku zleceniodawcy, a odbiorca koszty banku lub banków pośredniczących, o ile takie występują) lub może wszystkie koszty przerzucić na odbiorcę, który otrzyma kwotę pomniejszoną o wszystkie prowizje.

Wartość kursu po jakim rozliczane są przelewy walutowe zależna jest od banku i od godziny w jakiej klient złoży dyspozycję operacji. Może to być kurs obowiązujący w momencie złożenia wniosku, ale jeżeli przelew zostanie dokonany w godzinach popołudniowych najbardziej prawdopodobne jest to, że bank weźmie pod uwagę kurs z dnia następnego.

Warto również zwrócić uwagę na dokładność wykonywania wniosków o przelew, ponieważ za każdy błąd bank docelowy pobierze opłatę, która w przeliczeniu może wynieść nawet kilkaset złotych. Należy również pamiętać o zryczałtowanych opłatach telekomunikacyjnych w przelewach walutowych wykonywanych do innego banku w kraju. Rzadko kiedy takie opłaty są stosowany w ramach przelewu wewnątrz jednego banku.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here