Jedną z najbardziej popularnych form zabezpieczeń są poręczenia, które polegają na tym iż spłata pożyczki jest poręczana przez wskazaną przez nas osobę fizyczną lub prawną. Poręczyciel często zwany bywa żyrantem. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy może poręczać nasz kredyt. Potencjalny żyrant jest bardzo dokładnie weryfikowany przez bank; sprawdzane jest jego zaświadczenie o dochodach i sytuacja finansowa oraz historia kredytowa.

Poręczyciel musi spłacać pożyczkę tylko w przypadku zaprzestania spłaty kredytu przez kredytobiorcę. Żyranta nie zwalnia z tego obowiązku nawet śmierć osoby zaciągającej kredyt.

Inną formą zabezpieczeń stosowanych przez banki są weksle in blanco. Jest to dokument, na którym klient zobowiązuje się do bezwarunkowej zapłaty określonej sumy pieniędzy. Na wekslu klient wpisuje tylko swoje imię i nazwisko i składa podpis. Na dokumencie również znajduje się termin jego wystawienia. Jeśli kredyt nie będzie przez nas spłacany przez kilka miesięcy, bank może uzupełnić podpisany przez nas weksel (zgodnie z podpisaną uprzednio deklaracją wekslową) o kwotę do spłaty oraz termin spłaty.

Poręczenie i weksle nazywane są tzw. zabezpieczeniami osobistymi. Drugą grupę tworzą zabezpieczenia rzeczowe, a jednym z nich i najczęściej stosowanym przy kredytach gotówkowych jest blokada środków na rachunku. Jest to zabezpieczenie stosowane przy niskich pożyczkach i polega ono na upoważnieniu przez pożyczkobiorcę dysponowania przez bank środkami, które zgromadzone są na rachunku właściciela kredytu. W dniu spłaty raty bank zabiera z konta pieniądze na jej spłatę (wraz z odsetkami).

Kolejnym zabezpieczeniem rzeczowym jest zastaw (zwany również przywłaszczeniem). Jest to zabezpieczenie stosowane głównie przy kredytach samochodowych. Oznacza ono, iż przy zakupie samochodu na raty jego właścicielem jest bank, aż do momentu całkowitej spłaty kredytu przez klienta. Jeśli kredytobiorca nie będzie spłacał rat, bank może odebrać mu samochód.

Coraz częściej pojawiającym się w bankach zabezpieczeniem rzeczowym jest kaucja. Polega ona na złożeniu przez pożyczkobiorcę na czas spłaty kredytu, środków pieniężnych, bonów oszczędnościowych czy nawet książeczek mieszkaniowych. Kaucja jest oczywiście zwracana z dniem spłaty kredytu.

Uwaga!

Zabezpieczeniem rzeczowym nazywana jest również hipoteka, ale ma ona zastosowanie głównie w kredytach hipotecznych.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułToczeń układowy – objawy
Następny artykułToczeń układowy – leczenie

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here