Kredyty Jak obliczyć odsetki od lokaty bankowej?

Jak obliczyć odsetki od lokaty bankowej?

-

Przebierając w ofertach bankowych lokat znajdziemy zarówno lokaty o stałym jak i zmiennym oprocentowaniu. W przypadku wyboru lokaty o zmiennym oprocentowaniu nie jesteśmy w stanie precyzyjnie obliczyć kwoty wypłaconych w terminie zapadalności przez bank odsetek. Kwota odsetek może w tym wypadku bowiem się zmieniać wraz z oprocentowaniem depozytu.

W przypadku lokat o stałym oprocentowaniu nie istnieje żaden problem związany z precyzją obliczenia. Musi znać wyłącznie oprocentowanie lokaty, okres jej trwania oraz kwotę, którą zamierzamy ulokować. Należy wziąć również pod uwagę fakt, że niektóre lokaty kapitalizowane są częściej niż okres ich trwania. Wówczas sposób ich obliczania jest nieco inny.

W przypadku lokat bez kapitalizacji w trakcie ich trwania zastosowanie ma następujący wzór:

X = K*r/365*i

Objaśnienia:

X – wartość odsetek po okresie trwania lokaty

K – kwot lokaty

r – oprocentowanie lokaty

i – ilość dni trwania lokaty

Jeżeli lokata zakładana jest na 12 miesięcy wówczas wzór można uprościć do postaci:

X = K *r

Przykładowo dla lokaty 3-miesięcznej oprocentowanej na 5,50% dla kwoty 2400 PLN wartość odsetek na koniec trwania lokaty wyniesie:
X = 2400*0,055/365*91

Po wyliczeniach:

X = 32,91 PLN

Aby precyzyjnie wyliczyć wartość odsetki należy również znać ilość dni występujących w ciągu tych 3 miesięcy. Może okazać się bowiem, że będzie ich na przykład 90,91 lub 92 dni. Wówczas kwota lokaty będzie odpowiednio wyższa bądź niższa.
Aby obliczyć bezpośrednio jaką kwotę uzyskamy na koniec trwania lokaty z wpłaconej sumy pieniędzy należy użyć wzoru:

X = K+K*r/365*i

Lub jeśli lokata założona jest na rok, bez kapitalizacji w trakcie jej trwania wówczas wzór przyjmie postać:

X = K(1+r)

W przypadku lokat z kapitalizacją codzienną następuje codziennie naliczenie odsetek za dany dzień wg wzoru:

X = K*r/365

a następnie kwota odsetek dopisywana jest do wartości lokaty. Każdego kolejnego dnia odsetki liczone są od wyższej kwoty aż do zakończenia trwania lokaty.

Potraficie obliczać odestki samodzielnie czy korzystacie z kalkulatorów online?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pasztet z ryby – przepis

Pasztet z ryby gości często na polskich stołach z okazji postów i różnych świąt, zwłaszcza na stołach w czasie Wigilii, kiedy to tradycyjnie, choć zakaz spożywania mięsa w ten dzień został przez Kościół uchylony, przyrządza się potrawy z warzywami, grzybami i rybami.

Sposoby na trądzik

Kiedy występuje trądzik należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa, który zaleci właściwą kurację. Leczenie na własną rękę jest ryzykowane, ponieważ można zainfekować zaognione miejsca jeszcze bardziej. To samo dotyczy wyciskania wyprysków. Jest to ogromny błąd, ponieważ i tak pojawią się znowu, a na miejscu tych wyciśniętych, mogą zostać nieestetyczne blizny.

Zobacz też

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Która z nas nie chciałaby mieć płaskiego brzucha? Z wiekiem przybieramy na wadze. Jeżeli nie będziecie uprawiać sportu, coraz trudniej będzie wam utrzymać odpowiednią figurę. Naturalnie wiele osób nie ma czasu na regularną pracę z ciałem. Jednak już najprostsze ćwiczenia mogą przynieść efekty. Wystarczy, że poświęcicie na nie kilka minut dziennie.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: