Jeszcze do niedawna taki rodzaj zabezpieczenia dostępny był dla bardziej zamożnych klientów lub inwestorów, choć niewiele banków posiadało taką ofertę. W tej chwili taki produkt posiadają już swojej ofercie tacy gracze jak PKO Bank Polski czy Bank Zachodni WBK.

Jakie są zalety i wady takiego zabezpieczenia? Jednym z najważniejszych pozytywnych aspektów takiej pożyczki jest szybkość jej otrzymania, ponieważ bank nie będzie bardzo dokładnie badał zdolności kredytowej. Jest to spowodowane deklaracją klienta, iż w razie czego będzie miał z czego spłacić raty kredytu. Niektóre banki w ogóle nie badają zdolności kredytowej swoich klientów.

Te praktyki stosowane przez instytucje finansowe pokazują, że są to dla nich dość bezpieczne kredyty, ponieważ w razie nie spłacanych rat, bez kłopotu będą mogły sięgnąć po środki z lokat. Kolejnym pozytywem wzięcia takiej pożyczki jest również to, iż zazwyczaj są one tańsze niż zwykłe kredyty dostępne na rynku, posiadające standardowe zabezpieczenia (takie jak klauzula potrącenia środków z rachunku czy ustalenie żyranta). Niektóre instytucje finansowe dają nawet możliwość negocjacji oprocentowania tego rodzaju pożyczki.

Nie posiadanie przez klienta takiej gotówki, którą można zastawić pod kredyt, nie oznacza wcale, że takiej pożyczki nie można otrzymać. Lokaty niekoniecznie muszą należeć do kredytobiorcy, lecz mogą być własnością osób trzecich (rodzina, znajomi itp.), które oczywiście muszą wyrazić pisemną zgodę na zablokowanie swoich środków na czas wzięcia kredytu.

Bardzo ważny jest również wybór aktywów, którymi można zabezpieczyć pożyczkę. Oprócz standardowych lokat mogą to być fundusze inwestycyjne czy produkty oszczędnościowe powiązane z polisami ubezpieczeniowymi.

Bardzo zróżnicowane są kwoty kredytu jakie można otrzymać w przypadku gdy jest on zabezpieczony lokatą. Minimalna kwota, jaką można otrzymać waha się od 2 do 20 tysięcy i jest uzależniona od rodzaju aktywów i oczywiście ich wysokości. Takich rozbieżności nie ma w przypadku maksymalnej kwoty pożyczki, która zazwyczaj wynosi do 90 %  wartości zabezpieczenia. Warto również pamiętać iż kredyty zabezpieczone lokatami (lub innymi produktami oszczędnościowymi) nie muszą być przeznaczone tylko i wyłącznie na dalsze inwestycje. Klient decydujący na wzięcie takiej pożyczki może ją przeznaczyć na dowolny cel i nie musi o tym informować swojego banku.

Pożyczki gotówkowe zabezpieczone lokatą są bardzo ciekawym i stosunkowo tanim produktem. Korzyści z tego tytułu ponosi bank (mniejsze ryzyko) i klient (niższe koszty pożyczki), a w  związku z tym, iż w roku 2012 banki zapowiadają kolejną „wojnę kredytową”, jest duże prawdopodobieństwo iż kredyty zabezpieczone aktywami staną się bardziej popularne. Jest to kolejna ważna furtka dla największych graczy bankowych na rynku, które taką formą zabezpieczenia będą starały się przekonać kolejną grupę klientów do wzięcia pożyczek.

Co sądzicie o takiej formie zabezpieczenia kredytu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here