Kredyty Obliczanie oprocentowania kredytu - wskazówki

Obliczanie oprocentowania kredytu – wskazówki

-

Doradca banku zobowiązany jest podać nam obie te wielkości, kiedy podpisujemy umowę kredytową. Jeżeli jednak sami chcielibyśmy je obliczyć, na przykład, by porównać oferty poszczególnych instytucji finansowych zanim udamy się do konsultantów po dodatkowe informacje, najprościej będzie skorzystać z internetowych kalkulatorów kredytowych. W Internecie jest ich mnóstwo i nie wszystkie są równie wiarygodne, dlatego najlepiej jest korzystać z tych na stronach konkretnych banków lub portali ekonomicznych cieszących się dobrą opinią.

Jeżeli chcemy policzyć oprocentowanie nominalne kredytu w celu porównania ofert, musimy wejść na strony poszczególnych banków i znaleźć kalkulator kredytowy, po czym wpisać w niego odpowiednie wartości, takie jak kwota kredytu, ilość rat itp. Istnieją również kalkulatory porównawcze, które po podaniu interesującej nas sumy kredytu pozwolą wybrać najlepszą ofertę.

Wyliczenie oprocentowania rzeczywistego jest równie proste, ponieważ w tym przypadku z pomocą przychodzą nam internetowe kalkulatory oprocentowania innego typu, dostępne raczej poza stronami banków. Tutaj musimy jednak podać nieco więcej informacji, takich jak prowizja, typ rat (równe, malejące) itp. Uzyskana wielkość będzie za to znacznie bardziej miarodajna, pokazując nam koszt całości kredytu i ułatwiając ostateczną decyzję, która oferta jest dla nas najkorzystniejsza i najbardziej komfortowa.

Trzeba jednak pamiętać, że żadne narzędzie internetowe nie zastąpi nam kontaktu z doradcą banku. Jeżeli braliśmy już kiedyś kredyty i spłacaliśmy je terminowo, a przy tym posiadamy stabilną, dobrze płatną prace i zadowalające zabezpieczenie, może nam on zaoferować znacznie korzystniejsze warunki, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Niestety tego nie dowiemy się dopóki nie udamy się do banku. Podobnie może działać to w drugą stronę – historia naszych kredytów oraz sytuacja zawodowa mogą utrudnić nam zaciągnięcie nowego zobowiązania.

Pamiętajmy też, że oprocentowanie to tylko jeden z kosztów kredytu, zazwyczaj największy, ale w wielu przypadkach podbijany dodatkowymi opłatami. Samodzielne wyliczanie go należy traktować więc raczej jako wstęp do poszukiwania odpowiedniego kredytu, a nie czynnik decydujący o naszym wyborze.

A ile wynosi oprocentowanie Waszego kredytu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zaproszenie oficjalne – przykład

Zaproszenie, zwłaszcza oficjalne, powinno być napisane według wzoru uzależnionego od okazji, będącej powodem spotkania. Jak napisać zaproszenie według savoir-vivre’u?

Kto płaci ubezpieczenie przy umowie o dzieło?

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Coraz więcej firm zatrudnia pracowników, podpisując z nimi ten rodzaj umowy, ponieważ nie muszą one płacić dodatkowych składek, jest to więc bardziej korzystne dla pracodawców.

Zobacz też

Wygładzanie zmarszczek – pielęgnacja oczu

Okolice oczu są miejscem bardzo wrażliwym i dlatego należy być świadomym konieczności ich troskliwej pielęgnacji. O czym warto wiedzieć dbając o higienę okolic oczu?

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: