Kredyty Obliczanie oprocentowania kredytu - wskazówki

Obliczanie oprocentowania kredytu – wskazówki

-

Doradca banku zobowiązany jest podać nam obie te wielkości, kiedy podpisujemy umowę kredytową. Jeżeli jednak sami chcielibyśmy je obliczyć, na przykład, by porównać oferty poszczególnych instytucji finansowych zanim udamy się do konsultantów po dodatkowe informacje, najprościej będzie skorzystać z internetowych kalkulatorów kredytowych. W Internecie jest ich mnóstwo i nie wszystkie są równie wiarygodne, dlatego najlepiej jest korzystać z tych na stronach konkretnych banków lub portali ekonomicznych cieszących się dobrą opinią.

Jeżeli chcemy policzyć oprocentowanie nominalne kredytu w celu porównania ofert, musimy wejść na strony poszczególnych banków i znaleźć kalkulator kredytowy, po czym wpisać w niego odpowiednie wartości, takie jak kwota kredytu, ilość rat itp. Istnieją również kalkulatory porównawcze, które po podaniu interesującej nas sumy kredytu pozwolą wybrać najlepszą ofertę.

Wyliczenie oprocentowania rzeczywistego jest równie proste, ponieważ w tym przypadku z pomocą przychodzą nam internetowe kalkulatory oprocentowania innego typu, dostępne raczej poza stronami banków. Tutaj musimy jednak podać nieco więcej informacji, takich jak prowizja, typ rat (równe, malejące) itp. Uzyskana wielkość będzie za to znacznie bardziej miarodajna, pokazując nam koszt całości kredytu i ułatwiając ostateczną decyzję, która oferta jest dla nas najkorzystniejsza i najbardziej komfortowa.

Trzeba jednak pamiętać, że żadne narzędzie internetowe nie zastąpi nam kontaktu z doradcą banku. Jeżeli braliśmy już kiedyś kredyty i spłacaliśmy je terminowo, a przy tym posiadamy stabilną, dobrze płatną prace i zadowalające zabezpieczenie, może nam on zaoferować znacznie korzystniejsze warunki, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Niestety tego nie dowiemy się dopóki nie udamy się do banku. Podobnie może działać to w drugą stronę – historia naszych kredytów oraz sytuacja zawodowa mogą utrudnić nam zaciągnięcie nowego zobowiązania.

Pamiętajmy też, że oprocentowanie to tylko jeden z kosztów kredytu, zazwyczaj największy, ale w wielu przypadkach podbijany dodatkowymi opłatami. Samodzielne wyliczanie go należy traktować więc raczej jako wstęp do poszukiwania odpowiedniego kredytu, a nie czynnik decydujący o naszym wyborze.

A ile wynosi oprocentowanie Waszego kredytu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Tarta gruszkowa – przepis

Sednem smaku poniższej gruszkowej tarty jest niezwykle delikatne kruche ciasto, na którym rozsmarowuje się mus gruszkowy. Dodatkowym elementem dekoracyjnym są rozłożone na musie cienkie plasterki gruszek posmarowane po upieczeniu słodkim syropem.

Gwarancja na okna – informacje

O gwarancję na zakupione okna należy szczegółowo wypytać producenta, który jeżeli udziela gwarancji powinien wydać nam odpowiedni dokument (kartę gwarancyjną) do zakupionych okien. Problemem jest natomiast montaż okna, gdyż montując je samodzielnie możemy stracić gwarancję. Warto wypytać o to przy zakupie okien, gdyż producent może uzależnić respektowanie gwarancji od tego, czy autoryzowana przez niego ekipa montażowa wykona te prace. Koszt montażu to zazwyczaj 15-20% ceny zakupionych okien.

Zobacz też

Jak księgować kredyt samochodowy na firmę?

Nabycie samochodu firmowego w ramach kredytu powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w ewidencji księgowej. Warto przy tym pamiętać o kardynalnej zasadzie rachunkowości, wedle której rata kapitałowa nie jest traktowana jako koszt. Do kategorii kosztów można natomiast zaliczyć odsetki (choć bywają odstępstwa od tej reguły).

Łóżka piętrowe idealnym wyborem do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy dlaczego

Własny pokój to raj dla każdego dziecka - prawdziwa kraina zabaw, do której może ono uciekać w beztroskich latach...

Czółenka, a może balerinki? Jakie buty Maciejka zdobędą sympatię klientów?

Co sprawia, że buty Maciejka cieszą się tak wielką popularnością? Przemawia za tym wiele czynników, jednak do najważniejszych można...

Może Cię zainteresuje: