Dzięki olejkom eterycznym po rozkruszeniu lub utłuczeniu w moździerzu raczy zmysły węchu pięknym zapachem, stanowiącym nutę zapachową wielu perfum i kosmetyków. Dodany do potraw działa pobudzająco na zmysły i apetyt, co czyni z niego jeden z najbardziej poszukiwanych afrodyzjaków oraz naturalnych leków wzmagających łaknienie. Oprócz wspomagania układu trawiennego, używany jest także przy chorobach układu oddechowego i moczowego, a także przy ogólnym osłabieniu organizmu.
Rozgryzanie ziaren kardamonu w ustach ma pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnego oddechu, a jedzenie go wraz z czosnkiem pozwala zniwelować nieprzyjemny czosnkowy zapach.
Najczęstszym sposobem przerabiania kardamonu jest zrobienie naparu, pomagającego choćby przy wzdęciach i gazach. Do jego przygotowania będzie potrzebne:
250 ml wody
1 łyżeczka świeżo zmielonego kardamonu
Wodę zagotować i zalać nią kardamon i zaparzać przez 15 minut. Napar powinien być pity trzy razy dziennie pół godziny przed posiłkami.
W kuchni przyprawia się nim napoje, dania słodkie, jak i dania wytrawne. Dodaje się do zup, sosów, mięs, ryb, naleśników, ciast i kremów. Świetnie nadaje się do ciast z jabłkami i dynią, naleśników, domowych lodów, owocowych sałatek i surówek z marchewki i jabłka. Przykładem jego wykorzystywania jest kawa z kardamonem: do filiżanki z mieloną kawą wsypuje się szczyptę lub pokruszone ziarno kardamonu i zalewa do ¾ wrzątkiem, resztę uzupełniając gorącym mlekiem. Jeszcze lepszym sposobem jest zaparzenie kawy, przefiltrowanie jej do rondelka i zagotowanie z odrobiną kardamonu oraz mlekiem i cukrem. Podobnie można przyrządzić herbatę, pijaną z kardamonem w Indiach i krajach ościennych. Kilka ziarenek doda na pewno niesamowitego aromatu kompotom z jabłka, czy gruszek, a nawet kawie, jeśli dodamy je do szczelnie zamykanego pudełka.
Aromat kardamonu towarzyszył od wieków kulturom lubującym się w otaczaniu pięknymi zapachami. W starożytnym Egipcie wyrabiano z niego kadzidełka i dodawano do ówczesnych balsamów. W czasach antycznych mieszano z woskiem i zatykano otwory muszli, noszonych jako ozdoby. Współcześnie kardamon jest jednym z wielu składników męskich perfum.
Współtworzy je:
– z zielonym jabłkiem, bergamotką, zieloną cytryną i cedrowym drzewem,
– piżmem, bursztynem, dębem, drzewem sandałowym, drzewem cedrowym, jaśminem, jałowcem, grejpfrutem, pomarańczą, bergamotką i cytryną,
– piżmem, cedrem, lawendą, melonem i bergamotką,
– bergamotką, imbirem, lawendą, drzewem sandałowym, drzewem różanym, bluszczem, dębem i olejkiem pomarańczowym.
Używacie kardamonu? Do czego go stosujecie?