Jak stwierdzić związek kosztów z przychodami?

Aby zaliczyć wydatek do kosztów firmy między przychodem a kosztem musi zaistnieć związek przyczynowo – skutkowy. Powiązanie to może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. Wydatek powinien, więc w jakimkolwiek stopniu przyczynić się do osiągnięcia przychodu w krótkiej lub długiej perspektywie czasu. Wydatek nie musi jednak w sposób widoczny przyczynić się do wystąpienia korzyści finansowych, lecz liczy się fakt dążenia do ich pozyskania jak w przypadku korzystania z usług doradczych czy marketingowych.

Kosztem mogą być wyłącznie wydatki poniesione definitywnie, co wyklucza wliczenia w koszty kaucji, które zostaną w późniejszym czasie zwrócone podatnikowi.

Co jest kosztem?

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z koniecznością ponoszenia kosztów o różnorodnym charakterze. Środki trwałe oraz materiały zużywają się, bowiem w trakcie ich użytkowania, produkcja czy wykonanie usługi pochłania też energię elektryczną oraz inne media, pracownikom należy wypłacać wynagrodzenia. Wszystkie te wydatki są kosztem przedsiębiorstwa. Definicja określa koszty zużycie środków pieniężnych w określonym czasie, którego celem jest wytworzenie produktu lub wykonanie usługi. Właściwe rozpoznanie kosztów firmie jest konieczne celem ich odpowiedniego zaksięgowania a także optymalnej regulacji.

Rodzaje kosztów

Koszty w firmie można klasyfikować według różnych kryteriów. Jednym z nich jest kryterium rodzaju, które rozpoznaje grupy kosztów osobowych (głównie wynagrodzenia), materiałowych (w tym materiały, energia, surowce, paliwo), amortyzację oraz pozostałe (przykładowo czynsze, usługi obce).

Koszty w firmie mogą być elementem stałym, których wysokość jest taka sama, bez względu na różne poziomy produkcji, lub zmiennym uzależnionym od wielkości produkcji lub ilości wykonanych usług.

Wysokość podatku

Przedsiębiorca zobowiązany do płacenia podatku dochodowego może optymalizować swoje koszty. Wysokość podatku obliczana jest na podstawie różnicy między przychodami a wydatkami zakwalifikowanymi, jako koszt podatkowy. Dlatego osiągnięcie wysokich przychodów nie jest jednoznaczne z obowiązkiem odprowadzenia do urzędu skarbowego wysokich sum. Jeśli wysokie przychody osiągnięto poprzez równie wysokie nakłady finansowe zaksięgowane prawidłowo, jako koszty uzyskania przychodu, wówczas podstawa opodatkowania zmniejsza się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here