Wszystko zależy od dobrania przez nas odpowiednich pakietów zawierających określony limit transferu danych, w ramach którego opłaty za przeglądanie stron mogą być o wiele niższe. Cennikowo operatorzy najczęściej pobierają opłaty za 100 kB przesyłu danych. System bilingowy najczęściej nalicza osobne opłaty za wysyłanie, jak i odbieranie transferu danych, co oznacza w praktyce, że często płacimy podwójnie. Jak to działa?

Bez aktywnych dodatkowych pakietów lub promocji na naszym koncie naliczane są zwykle, dużo wyższe opłaty, według cennika posiadanej przez nas taryfy. W zależności od operatora wahają się one od 1 grosza do nawet 50 groszy za 100 kB danych, osobno wysłanych i odebranych. Oznacza to że w praktyce zapłacimy zazwyczaj podwójną stawkę od prezentowanej w cenniku. Cena nie wygląda na pierwszy rzut oka na wysoką, ale pamiętać należy, że każda strona zawiera odpowiednią ilość danych. Przykładowo strona popularnego serwisu społecznościowego waży około 1,22 MB. Oznacza to, że za same dane odbierane zapłacimy 13 razy stawkę podstawową. Najczęściej spotykaną stawką u operatorów w taryfach głosowych, jest w tej chwili 12 gr za 100 kB. Przy takiej stawce za samo wyświetlenie strony do logowania portalu zapłacimy już 1,32 zł. Podobna stawka może się naliczyć przy każdym odświeżeniu strony lub przejściu na kolejną podstronę.

Na szczęście twórcy portali poszli nam na rękę, tworząc mobilne wersje swoich serwisów. Są one mini wersją głównych stron, dostępnych w Internecie a ich waga nie przekracza zazwyczaj 100 kB, co w praktyce oznacza 10-ciokrotnie tańsze opłaty za transfer. Sprawdźmy zatem czy nasze ulubione strony internetowe nie stworzyły już swoich stron na telefony komórkowe.

Dodatkowo sprawdźmy, jakie oferty na obniżenie kosztów przygotował nasz operator. Dzięki skorzystaniu z różnych pakietów i promocji nasze wizyty w sieci przez telefon komórkowy mogą być nawet darmowe. Jedną z promocji stosowanych przez operatorów jest dodawanie odpowiedniej ilości pakietu danych do zasilenia. Pakiet ten jest różnej wielkości u poszczególnych operatorów. Możemy porównać ich wielkości oraz kwoty potrzebne do zasilenia pomiędzy poszczególnymi operatorami. Możemy również zmienić operatora i wybrać tego, u którego ceny są niższe. Jednak pamiętać należy, aby decyzja o wyborze danego operatora nie była podyktowana tylko ceną. Sprawdźmy także zasięg danej sieci na obszarze na którym będziemy korzystać z usług. Siła zasięgu sieci w przypadku transferu danych jest dużo bardziej ważna niż w przypadku zwykłych połączeń głosowych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTelefon do Biura Obsługi Klienta – dzwoń taniej!
Następny artykułMasaż pneumatyczny – opis, wskazania, przeciwwskazania

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here