Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonym mężczyznom po ukończeniu 65 roku życia i ubezpieczonym kobietom po ukończenia 60 roku życia, którzy opłacali składki emerytalno-rentowe dla rolników przez co najmniej 25 lat.

Wcześniejsza emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonym mężczyznom po ukończeniu 60 roku życia i ubezpieczonym kobietom po ukończenia 55 roku życia, którzy opłacali składki emerytalno-rentowe dla rolników przez co najmniej 30 lat i zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej.

Emerytura rolnicza składa się z części składkowej i części uzupełniającej. Część składkowa nie ulega zawieszeniu, natomiast wypłata części uzupełniającej może zostać zawieszona w całości lub w określonej części (w 25% lub w 50%), jeżeli emeryt prowadzi działalność rolniczą.

Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która jest trwale lub okresowo całkowicie niezdolna do pracy w gospodarstwie rolnym. Całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu i podlegała przez wymagany ustawowo okres ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Renta rolnicza szkoleniowa przysługuje osobom, które spełniają warunki do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy, ale celowe jest dokonanie przekwalifikowania zawodowego ze względu na trwałą całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym.

Jakie dokumenty?

Aby otrzymać świadczenia emerytalno-rentowe należy złożyć do KRUS:

– wniosek;

– dokumenty potwierdzające okresy pracy i prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz podlegania z tego tytułu ubezpieczeniu społecznemu rolników i opłacenia składek (jeśli nie ma ich KRUS);

– dokumenty potwierdzające okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu, jeśli ubezpieczony opłacał składki inne niż ubezpieczenie rolnicze (również z instytucji zagranicznych);

– w przypadku rentydo powyższych dokumentów dołączyć należy zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza leczącego.

Dodatki do rent i emerytur rolniczych

Rolnicy posiadający prawo do emerytury lub renty mogą ubiegać się o następujące dodatki:

– dodatek pielęgnacyjny;

– dodatek kombatancki;

– dodatek dla sieroty zupełnej;

– ryczałt energetyczny;

– dodatek z tytułu pracy przymusowej;

– świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy III Rzeszy i ZSRR;

– świadczenie pieniężne i uprawnienia przysługujące żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych;

– dodatek kompensacyjny;

– refundacja z tytułu opłacanej składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC/AC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here