Lifestyle Dom jako zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego

Dom jako zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego

-

Trzeba bowiem pamiętać, że banki zostały na mocy prawa wyposażone w przywilej wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego, który jest zatwierdzany przez właściwy sąd w ciągu trzech dni (patrz artykułu 96 i 97 ustawy prawo bankowe z dnia 19 sierpnia 1997 roku – Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665).

Hipoteka – najbardziej korzystna dla kredytodawcy

Powyższe stwierdzenia mogą sugerować, że ustanowienie zabezpieczenia nie jest istotne z punktu widzenia banku, skoro i tak może on dokonywać egzekucji z mienia dłużnika. Sprawa przedstawia się jednak odrobinę inaczej. Trzeba bowiem pamiętać, że wierzyciel hipoteczny posiada pewne szczególne uprawnienia. Przykładowo bank udzielający kredytu zabezpieczonego na nieruchomości posiada prawo pierwszeństwa przed wszystkimi dłużnikami jeżeli chodzi o możliwość zaspokojenia ewentualnych roszczeń.

Tym samym nawet przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne zostanie wszczęte na wniosek innego dłużnika to kwoty pochodzące z licytacji obciążonej nieruchomości wpłyną na konto kredytodawcy. Co więcej, zwykło się mówić, że wierzytelność podąża za hipoteka. Oznacza to, że wierzyciel hipoteczny (w tym wypadku jest nim bank) posiada skuteczne prawo egzekucyjne niezależnie od tego, czy nieruchomość w chwili obecnej stanowi własność kredytobiorcy.

Co zyskuje kredytobiorca?

Jeżeli zaś chodzi o kredytobiorcę to można stwierdzić, że zakres korzyści jaki czerpie on z faktu ustanowienia hipoteki może być dość zróżnicowany. Banki zwykle odnoszą się z rezerwą do klientów ubiegających się kredyt konsolidacyjny, co można łatwo wytłumaczyć. Otóż w przeważającej większości są to osoby, które zmagają się z bieżącymi kłopotami finansowymi. Dlatego w niektórych przypadkach bank po przeprowadzeniu procedury scoringowej może wezwać klienta i przedstawić swoista propozycję nie od odrzucenia. Streszcza się ona w wyrażeniu „hipoteka w zamian za kredyt”. W przypadku takich osób kwestia ustanowienia zabezpieczeń na nieruchomości ma znaczenie kluczowe.

Pozostali klienci mogą liczyć na dwojakie korzyści z tytułu ustanowienia hipoteki. Po pierwsze mogą oni liczyć na mniejsza marże kredytową, która redukuje wymiar oprocentowania. Po drugie bank może zwiększyć kwotę udostępnionego kapitału w przypadku, gdy klient zadeklaruje własność określonej nieruchomości.

Kwestie formalno-prawne

W kontekście określenia dom rodzinny należy przypomnieć pewną kwestie, która często jest pomijana przez potencjalnych kredytobiorców. Mianowicie cały dom rodzinny może stanowić zabezpieczenie kredytu dla jednego ze współwłaścicieli tylko wtedy, gdy pozostali udziałowcy wyrażą na to zgodę (patrz artykuł 199 Kodeksu Cywilnego). W przeciwnym razie zabezpieczenie może stanowić tylko część ułamkowa nieruchomości (patrz art. 65 ustęp 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece – Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147). Naturalnie osoby posiadające wyłączne prawo własności do danej nieruchomości nie muszą się obawiać takich utrudnień.

Poprzedni artykułAktywa OFE
Następny artykułFundusz powierniczy a inwestycyjny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za niepłacenie składek ZUS w terminie?

Opłaty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych warto płacić w terminie. Inaczej narażamy się na dodatkowe koszty.

Jak założyć pocztę na własnej domenie?

Do założenia poczty na własnej domenie konieczna jest rejestracja w Aplikacjach Google. Aby zarejestrować się w Aplikacjach, należy wejść na stronę http://www.google.com/apps/intl/pl/group/index.html

Zobacz też

Na czym polega metoda objawowo-termiczna Roetzera?

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu seksualnym każdej pary. Osoby, które z różnych przyczyn nie chcą stosować hormonalnych środków zapobiegania ciąży, ani też nie są przychylnie nastawione do sposobów mechanicznych, mogą spróbować tak zwanych metod naturalnych. Najskuteczniejszą z nich jest metoda objawowo-termiczna Rotzera. Na czym polega jej stosowanie?

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: